Буркина Фасо изгони две френски журналистки, работещи за вестниците Le Monde и Liberation, съобщиха двата вестника в неделя, обвинявайки властите, че се стремят да задушат свободата на словото с ескалиращи репресии срещу чуждестранните медии, предава Ройтерс.
От Liberation заявиха, че кореспондентката им Агнес Фавр и Софи Дус от Le Monde са пристигнали в Париж рано в неделя, след като са били привикани отделно за разпит от военните власти в петък и по-късно уведомени за експулсирането им.
Двете дами са "журналисти с перфектна почтеност, които са работили в Буркина Фасо законно, с валидни визи и акредитации... Ние категорично протестираме срещу тези абсолютно неоправдани експулсации", пише Liberation в редакционно изявление на уебсайта си.
Засега няма коментари нито от властите в Буркина Фасо, нито от френското външно министерство.
Отношенията между Париж и Уагадугу се влошиха рязко, след като военните на Буркина Фасо завзеха властта с преврат миналия септември. Оттогава хунтата нареди на френските войски да се изтеглят от страната и спря излъчването на френското радио RFI и телевизионния канал France 24.
"Тези две експулсирания бележат ново голямо препятствие в свободата на информиране за ситуацията в Буркина Фасо", каза директорът на Le Monde Жером Фенолио в изявление.
Репортажите на Дус "очевидно в крайна сметка изглеждат непоносими за режима на Ибрахим Траоре ", каза той.
От Liberation заявиха, че скорошно разследване на Фавр за деца и юноши, за които се твърди, че са били убити във казарми, вероятно не се е харесало властите.
"Тези ограничения върху свободата на информацията са неприемливи и са знак за сила, която отказва да позволи действията й да бъдат поставени под съмнение", се казва в съобщението.
Буркина Фасо е една от няколкото западноафрикански държави и бивши френски колонии, които се борят с терористични ислямски групировки, пуснали корени в съседно Мали и разпространили се в региона през последното десетилетие. Хиляди бяха убити и над два милиона бяха разселени в района на Сахел на юг от Сахара въпреки присъствието на чужди войски, включително от френски.
Разочарованието от неуспеха на властите да възстановят сигурността стимулира антифренските настроения и помогна за осъществяването на два военни преврата в Буркина Фасо и два в Мали от 2020 г. насам.
friend
на 02.04.2023 в 22:24:51 #3Извадили са късмет, че са ги изгонили. Там похапват човешко, а бяла плът е деликатес. Колкото до французите, те отдавна не са колонизатори там. Истинските колонизатори сега са руснаците. Мога да дам примери: - Войната в Ангола през 80те години на 20ти век. - В началото на 60те години ние (България) обучавахве военни летци на Алжир в Долна Митрополия. Т.е. бившата Френска колония вече беше станала руска. - Египет, бившата английска колония вече беше руска. - В днешно време, бившите френски колонии Конго, Заир, Мали, Чад, ЦАР Сенегал и Гамбия сега вече са руски. Мога да изреждам още.... като например Сев Судан, Еритрея, Мозамбик, Свазиленд, Уганда, като лично Тодор Живков подари ключа на София на човекоядеца Иди Амин Дада
georgi-zapryanov
на 02.04.2023 в 20:13:50 #2Приготвяли са статии за Музикантите и са ги помолили да си тръгнат.
NaskoZashtoto
на 02.04.2023 в 19:13:10 #1Когато Украйна експулсираше руски журналисти, забраняваше руски медии и дори физически унищожаваше украински журналисти с руско самосъзнание, критикуващи ппроцесите в Украйна в периода 14-22 г. всичко беше ОК, но в Буркина Фасо е ужас…