Буркина Фасо спря радиопредаването на Би Би Си "Африка" и финансираното от САЩ радио "Гласът на Америка" (VOA) за две седмици заради отразяването на доклад на Human Rights Watch (HRW), обвиняващ армията в незаконни убийства, съобщиха властите късно в четвъртък.
В доклада, базиран на собствено разследване, организацията за защита на правата на човека HRW казва, че военните на западноафриканската страна са екзекутирали около 223 селяни, включително най-малко 56 деца, през февруари като част от кампания срещу цивилни, обвинени в сътрудничество с джихадистки бойци.
HRW заяви, че армията на Буркина многократно е извършвала масови зверства срещу цивилни в името на борбата с тероризма и призова властите да разследват кланетата.
Комуникационният съвет на страната заяви, че докладът на HRW съдържа "категорични и тенденциозни" декларации срещу армията, които могат да предизвикат обществени безредици и ще спре програмите на двете радиа заради отразяването на историята.
Властите също така казаха в изявление, че са наредили на доставчиците на интернет услуги да спрат достъпа до уебсайтовете и други цифрови платформи на Би Би Си, VOA и Human Rights Watch от Буркина Фасо.
""Гласът на Америка" стои зад репортажа си за Буркина Фасо и възнамерява да продължи да отразява напълно и справедливо събитията в тази страна", каза в изявление изпълняващият длъжността директор на "Гласът на Америка" Джон Липман.
""Гласът на Америка стриктно се придържа към принципите на точна, балансирана и изчерпателна журналистика, затова молим правителството на Буркина Фасо да преразгледа това обезпокоително решение."
HRW проведе своето разследване, след като регионален прокурор каза през март, че около 170 души са били екзекутирани от неидентифицирани нападатели по време на атаки срещу селата Комсилга, Нодин и Соро.
"Ние сме дълбоко обезпокоени от съобщенията за убийството на голям брой цивилни, включително деца... в цялостния контекст на боеве между въоръжени групировки и силите на Буркинабе", се казва в изявление на службата по правата на човека на ООН.
"Извършителите трябва да бъдат подведени под отговорност и правата на жертвите на истина, справедливост и обезщетения трябва да бъдат спазени", казаха от службата, като добавиха, че са загрижени и от временното спиране на двете медии.
Буркина Фасо е една от няколкото нации от Сахел, които се борят да овладеят ислямистките бунтове, свързани с Ал Кайда и Ислямска държава, които се разпространиха от съседно Мали от 2012 г. насам, убивайки хиляди и разселвайки милиони.
Разочарованието от неуспеха на властите да защитят цивилните допринесе за два преврата в Мали, два в Буркина Фасо и един в Нигер от 2020 г. насам.