
Намираме се в тази ситуация от известно време, каза Буш по време на посещението си в Естония, първата спирка от обиколката му в Европа и Близкия изток.
Президентът коментира, цитиран от Франс прес, че бомбените атентати напоследък в Ирак са част от тенденция, която продължава вече девет месеца, от февруари.
Припомняме, тогава бе взривен шиитски храм в Самара - джамията Аскария, което отприщи насилието в страната. Анализатори говорят за сектантско насилие в Ирак - между шиити и сунити, за бунтовническо насилие - срещу чуждестранните и иракските сили, но и за актове на насилие от престъпни групи, като всичко това в същото време се преплита.
Джордж Буш, коментира Ройтерс, избягва да използва термина гражданска война за Ирак, което би могло да увеличи натиска върху него за изтегляне на американските сили от страната. Агенцията припомня, че вчера президентската администрация е признала наличието на нов етап в Ирак, но отрича ситуацията да е ескалирала до гражданска война, като предпочита вместо това да разглежда конфликта като борба срещу Ал Кайда.
Преди месец президентът заяви, че няма да взима страна в борба между отделни фракции, нито ще остави американските войници под кръстосан обстрел, отбелязва още Ройтерс.
В Талин Джордж Буш се срещна с естонския президент Томас Хендрик Илвес и с министър-председателя Андрус Ансип.
Запитан от журналисти каква е разликата между кръвопролитието и гражданска война, той каза, че сегашното насилие е в резултат на атаки на Ал Кайда, целящи да насъскат едни срещу други различните религиозни общности. Според него нападенията на Ал Кайда провокират ответни актове на отплата.
Планът на господин Заркауи бе да разпали сектантското насилие. Това е, което той каза, че иска да постигне, поясни Буш.
Според американския президент основната задача е съвместно с иракчаните да бъдат създадени условия, така че огромната част от населението да види, че има мирен път за страната.
Това, което виждате, започна през февруари, категоричен е Буш. Той подчерта, че ще продължи да работи с Малики за разгромяване на терористичните елементи.
Междувременно в Багдад бяха убити четири души при бомбени експлозии, а в Киркук бе извършен атентат срещу губернатора, трети по ред опит за покушение срещу него. Губернатор Абдул Рахман Мустафа оцеля, но при нападението загина един човек, освен атентатора.
Коректор
на 28.11.2006 в 22:43:17 #3....
titi
на 28.11.2006 в 20:11:04 #2иванчо
на 28.11.2006 в 16:41:29 #1