Източници, близки до правителството в Париж, твърдят, че френските войници са били помолени да напуснат Чад до 31 януари.

Това е срок, който RFI успя да потвърди при контактите си с чадските власти.

Искането, получено късно в четвъртък, дава на Париж само шест седмици, за да изведе 1000 войници и тяхното оборудване. Френски официални лица твърдят, че краткият срок вероятно ще доведе до допълнително обтягане на отношенията.

Френски военни източници нарекоха този ход "тактика на натиск от страна на твърдолинейната фракция от вътрешния кръг на властта в Чад" - като добавиха, че подобно изтегляне би било невъзможно.

Чад е последната останала държава в Сахел, в която има френски войски. По-рано през декември тя създаде специална комисия, която да следи за разтрогването на военното споразумение между Париж и Нджамена.

Въпреки искането, преговорите продължават. Френски военни източници описват дискусиите като "технически, но вървящи добре".

Чадски официални лица също така подчертаха, че изтеглянето на войските не означава прекъсване на отношенията с Франция.

"Ситуацията е напълно различна от тази в страните от АЕП", твърди един от източниците, близък до чадските власти, визирайки Алианса на държавите от Сахел, създаден миналата година от Нигер, Мали и Буркина Фасо.

Франция изтегля военните си от Чад

Франция изтегля военните си от Чад

Край на десетилетия френско военно присъствие в района на Сахел

"Макрон не се отличи с дипломатическите си умения в начина, по който взаимодействаше с президента на Чад", заяви пред RFI изследователят от Sciences Po Ролан Маршал.

Той добави, че Макрон е възприеман в средите на Деби като "неподкрепящ".

И двете страни обаче все още имат силен интерес да запазят отношенията си възможно най-сърдечни и мирни поради нестабилното състояние на региона на Сахел.

Според източник от Чад първоначалният график за изтегляне - който се простираше до март - е бил отхвърлен, тъй като е бил сметнат за твърде дълъг.

Чад прекрати споразумение за военно сътрудничество с Франция

Чад прекрати споразумение за военно сътрудничество с Франция

В изявление външното министерство на Чад заяви, че иска да утвърди напълно своя суверенитет

Идеалният сценарий за Нджамена би бил френското оттегляне да приключи преди края на февруари, когато започва Рамазанът.

"Опитваме се да намерим решение, което да е в полза и на двете страни", добави източникът от Чад.

Предложенията и контрапредложенията се умножават и продължават "в конструктивен дух", заяви източникът.

Високопоставени френски военни служители добавиха, че Франция иска да покаже, че изтеглянето наистина е в ход.

Около 40 убити при нападение срещу военна база в Чад

Около 40 убити при нападение срещу военна база в Чад

Президентът Махамат Идрис Деби е наредил операция за издирване на нападателите

Френските сили вече са започнали да се изтеглят. Три изтребителя "Мираж" напуснаха базата "Аджи Косеи" между 10 и 11 декември.

Войниците от аванпостовете във Фая-Ларжо и Абеше, в които се намират съответно 50 и 100 души персонал, ще започнат евакуация през следващата седмица.

Това отпътуване на самолетите стана по-малко от две седмици, след като Чад едностранно развали военното си споразумение с Франция.

Маршал заяви, че френските власти са действали бързо, за да приберат самолетите, за да покажат уважение към исканията на Чад. Той обаче отбеляза липсата на координация между двете правителства.

Пожар избухна в депо за боеприпаси в Чад

Пожар избухна в депо за боеприпаси в Чад

Броят на жертвите все още е неизвестен

Логистичните предизвикателства остават, тъй като придвижването на оборудването и персонала от отдалечените пунктове до столицата отнема повече от 10 дни.

Очаква се базата Аджи Косей да бъде демонтирана след това поради логистични съображения и съображения за безопасност.