Руските граждани, живеещи в чужбина, трябва да бъдат поставени под "строго наблюдение" от разузнавателните служби на страните, в които пребивават. Това заяви Чешкият президент Петер Павел в интервю за радио "Свободна Европа", цитирано от Политико.

Той посочи, че руснаците в западните страни трябва да бъдат наблюдавани повече, защото са граждани на държава, която води агресивна война. Павел направи сравнение със случая на японците в Съединените щати по време на Втората световна война, когато те биват поставени под строг режим на наблюдение. Това, според него, е "цена на войната".

По време на Втората световна война, около 120 000 японски граждани, повечето от които американски граждани, бяха принудително поставени в лагери за интерниране след атаката на Пърл Харбър през 1941. През 1988 тогавашният американски президент Роналд Рейгън се извини. Президентът на САЩ Джо Байдън описа случая с японците като "един от най-срамните периоди в американската история".

От началото на руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г., стотици хиляди руски граждани са напуснали страната си, включително и за да избегнат набор в руската армия. Според Statista през 2020 г. в Европа и Северна Америка живеят около 6,6 милиона руснаци.

Петер Павел, който беше генерал от НАТО и изразителен поддръжник на Украйна, беше избран за чешки президент през януари като независим кандидат. Позицията му има предимно церемониален характер, но той все още може да оказва влияние върху стратегическите насоки на страната.

Президентът на Чехия обеща помощ за Киев

Президентът на Чехия обеща помощ за Киев

ПВО системи и изтребители влизат в сделката