Изглежда, че Украйна използва флотилия от сипещи огън "драконови дронове" във войната с Русия. Серия от видеа, публикувани в социалните медии, включително клип в Telegram канала на украинското министерство на отбраната от сряда сряда, показват как нисколетящи дронове сипят порои от огън върху разположени сред дървета позиции на руските сили. Всъщност става въпрос за разтопен метал, съобщи CNN.

Нажежената смес от алуминиев прах и железен оксид, наречена "термит", гори при температури до 2200 градуса по Целзий. Тя може бързо да изпепели дървета и друга растителност, ползвани за укритие от руските сили, както и директно да убие или обезвреди войниците.

При пускането на разтопения метал от дроновете той прилича на бълван от дракон огън, от където идва и прозвището "драконови дронове".

Украински прокурори разследват запалителни или фосфорни бомби над "Азовстал"

Украински прокурори разследват запалителни или фосфорни бомби над "Азовстал"

След евакуацията на цивилните руските войски подновиха опитите си да превземат завода

"Термитът" може лесно да изгори почти всичко, включително метал. Открит е от немски химик през 1890 г. и първоначално е бил използван за заваряване на железопътни релси. Ползвата му във военни действия скоро станала очевидна. Използван е от Германия през Първата световна война, когато е пускан под формата на бомби от цепелини над Великобритания. През Втората световна война вече го ползват двете стани в конфликта. Използването на "термит" с дронове обаче се определя от експерти като иновативно. Американската армия пък използвал"термит" в гранати.

Според британската антивоенна организация Action on armed violence (AOAV) Украйна преди това е използвала "термит" с дронове за обезвреждане на руски танкове. Сместта се пуска директно през люковете на бронираните машини, където тя бързо запалва и унищожава всичко вътре.

Според службата на ООН за разоръжаване казва запалителните оръжия могат да причинят сериозни разрушения и екологични щети. Пожарите, които предизвикват, са трудни за прогнозиране и ограничаване.

Съгласно международното право, "термитът" не е забранен за използване в битка по време на война, но употребата му срещу цивилни цели не се допуска заради ужасните поражения, които причинява по човешкото тяло.