Първият китайски самолетоносач, построен в страната - "Шандонг", акостира в Хонконг, съобщава "Ройтерс".
Това е първото му посещение в азиатския финансов център. Той бе придружен от три кораба на Народноосвободителната армия (НОАК), сред които ракетни разрушители.
Петдневното посещение, което се случва скоро след като Хонконг отбеляза 28-годишнината от връщането си под управлението на Китай от Великобритания, е една от най-големите демонстрации на китайска военна сила в Хонконг през последните години.
Първият китайски самолетоносач - "Ляонин", е възстановен от изведен от експлоатация съветски военноморски кораб и посети Хонконг през 2017 г.
Миналия месец и двата китайски кораба проведоха първата известна операция с два самолетоносача в Тихия океан, което според високопоставени тайвански и японски служители показва експанзионистичните цели на Китай отвъд неговите граници.
С дължина от 315 метра и тегло до 70 000 тона, "Шандонг" премина през хонконгските води и хвърли котва на западния край на пристанище Виктория с изтребители J-15 и хеликоптери Z-18 на палубата си.
Китайският ракетен разрушител "Джандзян" и ракетната фрегата "Юнчен" са акостирали във военноморска база на НОАК на остров Стоункътърс.
Традицията Хонконг да бъде домакин на едни от най-модерните военни кораби в света датира от десетилетията преди 1997 г., когато градът се завръща под китайско управление. Някога той е бил една от най-популярните дестинации в Азия за посещения на пристанища от ВМС на САЩ.
След 1997 г. Китай все още разрешава посещение на някои кораби на ВМС на САЩ, включително самолетоносачи като "Кити Хоук" през 2008 г., "Нимиц" през 2010 г. и "Роналд Рейгън" през 2018 г. С нарастването на геополитическото напрежение обаче тези посещения на американски пристанища ставаха все по-редки и в крайна сметка бяха блокирани напълно от Пекин.
Лидерът на Хонконг Джон Лий приветства китайската ударна група и посочи, че хиляди билети за посещение на флотилията са били разграбени.
Лий заяви, че обществеността може "да получи по-задълбочено разбиране за постиженията в модернизацията на националната отбрана на Китай".
Някои зрители се събраха на бреговата линия с бинокли и обективи, за да зърнат корабите отдалеч.
"Да се види подобно развитие, при което в рамките на 20 до 40 години се е стигнало до сегашното ниво, е много впечатляващо", отбеляза Ричард Ип, който пътува от родния си град Дунгуан в провинция Гуандун в Южен Китай.
"Не всяка страна може да постигне това".