Бившият президент на Република Сръбска Милорад Додик отправи призив към властите в Босна и Херцеговина да прекратят дипломатическите си отношенията с Иран, съобщава БТА.
Той подчерта, че ще инициира прекратяване на връзките с Техеран чрез своите представители в правителството на държавно ниво. Като причина за това Додик изтъкна "агресивните и терористични заплахи, идващи от Иран".
Той зае позицията на Израел в конфликта. Според него сръбската общност в Босна и Херцеговина принадлежи към напълно различен цивилизационен кръг от авторитарния режим в Иран.
На 3 март министърът на външните работи на Босна и Херцеговина Елмедин Конакович проведе разговори с колегите си от Катар, Обединените арабски емирства, Йордания и Кувейт. Той подчерта, че Сараево подкрепя Саудитска Арабия, Катар, Кувейт, Йордания и други страни от Персийския залив, но не спомена Иран.
USD
CHF
EUR
GBP