Руската инвазия в Украйна изостри глобалната конфронтация между либерално-демократичните държави и автократичните "ревизионисти", между Западния свят, от една страна, и Китай и Русия, от друга. Руската агресия започна с "мълчаливата подкрепа на Китай за войната", тъй като и Москва, и Пекин се стремят да разширят сферите си на влияние в своите региони. Това пишат организаторите на Мюнхенската конференция по сигурност в годишния си доклад, публикуван в навечеретието на годишния форум, който по традиция събира лидери от целия свят.
Докладът се фокусира върху войната в Украйна, но задава и по-глобални въпроси: как се е променил световният ред след руската инвазия, как Китай и Русия са засилили позициите си в областите на глобално взаимодействие и как може да бъде запазен либералният свят, основан на международни правила, а не на сила или ревизионизъм?
Руската служба на Би Би Си преразказва основните моменти от доклада.
Русия и Китай - заплаха или алтернатива на либералния световен ред
Въпреки че Русия се разглежда като една от основните заплахи за глобалната стабилност, в доклада се обръща внимание на факта, че основната глобална "ревизионистична" сила е Китай. "Войната на Путин би била значително по-малко вероятна", ако той не беше подкрепен от китайския лидер Си Дзинпин, "който споделя основните твърдения на руския лидер за либералната ориентация на международния ред", се казва в доклада.
Ето защо е невъзможно да разглеждаме войната в Украйна по друг начин, освен през призмата на съперничеството между либералните и автократичните възгледи за международно влияние, се казва в заключението на доклада. Войната в Украйна показа, че Путин вече "не се чувства обвързан дори с минималните норми на международното право" и води "политика на силата от 19-и век".
В доклада се отбелязва, че Пекин се държи по подобен начин и когато става въпрос за засилване на контрола му в Източна Азия. Това се вижда особено ясно в неотдавнашните решения на Китай относно Хонконг, Тайван и собствеността върху Южнокитайско море, тъй като Пекин се стреми да укрепи позициите си в региона, често пренебрегвайки международните права на своите съседи.
Въпросът за Южнокитайско море периодично стига до конфликтни отношения между Китай и САЩ. Вашингтон поддържа военно присъствие в морето и обвинява Китай, че умишлено изгражда изкуствени острови и военни бази във водите. В отговор Пекин заявява, че предприема необходимите отбранителни мерки заради американското присъствие. Освен това Китай пречи на преминаването на филипински плавателни съдове по море и Филипините са широко подкрепяни от САЩ.
"Войната на Русия срещу Украйна е "първата имперска война на 21-ви век". Но може и да не е последната", се предупреждава в доклада.
Гласът на глобалния Юг
Нарастващото влияние на Китай и Русия се дължи на факта, че малко страни от Азия, Африка и Латинска Америка (т.нар. страни от глобалния Юг) активно се противопоставят на руската агресия, включително влиятелни държави като Индия и Южна Африка. Материалната подкрепа за Украйна се очаква да дойде само от "богатите демокрации", които също бяха разочаровани, че Индия, Бразилия и други страни от глобалния Юг дори не подкрепиха антируските санкции.
Въпреки това западните държави не са възприели достатъчно сериозно факта, че за много страни руската инвазия се е превърнала в продоволствена криза, в покачване на цените на храните и енергията и че за мнозина настоящият конфликт се разглежда като изключително европейски, се отбелязва в доклада.
"В Африка, Азия и Латинска Америка има разочарование от съществуващия ред", казват авторите на доклада. Това е така, защото тези страни не смятат, че могат да влияят върху хода на световните дела или дори да решават собствените си проблеми. "Затова в много части на света концепцията за "многополюсен" или "постзападен" ред не се нуждае от особено голямо пропагандиране. Вместо да помогне на страните да се справят с рязкото покачване на цените на храните и енергията, Западът ги порицава за недостатъчна солидарност с Киев", се казва в заключението на доклада.
Състезанието за влияние в условията на войната в Украйна е до голяма степен съперничество на разкази за това кой е виновен за разпалването на агресията.
В доклада се посочва, че страните от глобалния Юг могат да имат решаващ глас в този спор. Затова Русия и Китай се опитват да подкопаят доверието в САЩ в Азия, Африка и Латинска Америка и засилват сътрудничеството си с държавите от тези континенти. Например от няколко години насам се забелязва нарастващото влияние на Русия в Африка, където Москва се концентрира върху добивната промишленост и възможностите за износ, като същевременно подкрепя авторитарни режими, които с удоволствие си сътрудничат с Кремъл.
Нова ядрена надпревара
В доклада се отбелязва, че за първи път след края на Студената война използването на ядрени оръжия в Европа е на ниво правдоподобен сценарий.
Русия преобърна световния ядрен ред: тя постави под въпрос табуто върху използването на ядрени оръжия, пренебрегна международните си ядрени ангажименти и в крайна сметка "загуби доверието като отговорна ядрена държава".
Други държави обаче увеличават заплахата от ядрена дестабилизация и дори могат да започнат нова надпревара във въоръжаването. Иран, Израел и Индия инвестират в производството на ядрени оръжия, въпреки че тези страни не са подписали международни споразумения в областта на ядрената енергетика. А Китай е на път да разшири значително ядрения си арсенал.
"Ако Китай значително разшири ядрения си арсенал или може би дори се стреми към ядрен паритет с Русия и САЩ, това ще създаде ядрен ред, коренно различен от двуполюсния ядрен ред от времето на Студената война", се отбелязва в доклада и се добавя, че тристранното възпиране е много по-нестабилно от обичайното двустранно.
Независимо от това, допитване до украинското население от ноември 2022 г. показва, че Украйна няма да се предаде на руската агресия при никакви обстоятелства - дори ако руската армия използва ядрено оръжие. 89% от анкетираните заявиха, че използването на тактически ядрени оръжия от страна на Русия не трябва да води до капитулация на Украйна, а 93% заявиха, че единственото условие за прекратяване на войната може да бъде връщането на всички украински територии, включително Крим.
Войната за енергия
Нахлуването на Русия в Украйна показа погрешността на европейските схващания, че в областта на енергетиката може да се разчита на пазарната логика и близките връзки с Кремъл. "Рискът да загуби основния си експортен пазар не попречи на Москва да използва енергията като оръжие срещу Европа", се казва в доклада.
Досега не са се сбъднали опасенията, че проблемите с цените на газа в Европа могат да отслабят натиска върху Русия. Въпреки това рискът от нарастване на социалното недоволство, от засилване на разделението в Европейския съюз и от това, че самото европейско население може да поиска по-малка подкрепа за Украйна за решаване на вътрешните проблеми, остава.
Енергийният проблем засегна не само Европа, но и други континенти - особено Африка, където повишаването на цените на енергията допринесе за продоволствената криза. Конкуренцията на газовия пазар доведе до внезапен недостиг на енергия и масови прекъсвания на електрозахранването в Пакистан и Бангладеш. "Борбата за гориво ще продължи. Тя рискува да посее раздор между Европа и страните с ниски доходи и да отслаби глобалния фронт срещу агресията на Москва", се подчертава в доклада.
Многополярност без Русия
Въпросите за многополюсния световен ред не са нови за Мюнхенската конференция по сигурността. Годишната конференция, на която присъстват световни лидери и представители на много държави, е наричана главният форум за глобалната сигурност.
През 2007 г. Владимир Путин произнесе прочутата си "Мюнхенска реч", в която заяви, че световният ред се нуждае от многополюсност, а не само от зависимостта от доминиращото мнение на САЩ. Тогава речта беше възприета като подготовка за нова Студена война.
През 2022 г. Русия не участва в конференцията за първи път от 23 години насам, поради започването от страна на Кремъл на войната в Украйна. Тазгодишният форум ще се проведе и без руски официални лица, които не бяха поканени на конференцията. Но опозиционерите Михаил Ходорковски и Гари Каспаров (и двамата признати от руското министерство на правосъдието за "чуждестранни агенти") бяха поканени да представляват Русия. Конференцията започва на 17 февруари.
Основната тема на доклада от Мюнхенската конференция повдига класическия спор в теорията на международните отношения, възникнал още преди Втората световна война. Това е дебат между привържениците на либералния и реалистичния подход.
ivan-koichev
на 15.02.2023 в 18:22:54 #13Това Русия и Китай да претендират за световно лидерство може да вирее само в болни мозъци, Европа е тази дето ни в клин ни в ръкав претендира за такова безумие. А това, че някой не е забелязал протестите срещу войната на САЩ даже и в подопечените ѝ територии съвсем не означава, че такива е нямало.
Legalen
на 15.02.2023 в 16:53:56 #12Ще напомня и Гьобелс: «Повтори една льжа ….И тя става истина!»
Legalen
на 15.02.2023 в 16:51:31 #11Подкрепям становищата на повечето коментатори, желая обаче някой да интерпретира извода в горния доклад, че с речта 2007 год. Путин е стартирал едва ли не новата Студена война. Та аз си спомням много добре неговите предложения и си мислех че това е шансьт не само за Европа а и в глобален план! А сега излиза нещо, което е точно обратно???
mclaranist
на 15.02.2023 в 15:23:11 #10И на пишещите, ЛИЧНО имам намеса във войната в Украйна. Имам РОДНИНИ във град Виница. И много добре знам процесите там за последните 30 години. Както и какво смятат и доколко могат да говорят открито. Нито подкрепям войната на Русия, нито прекрояване на границите. Но когато си изтърбушил принципите на ООН за последните 30г, днес да говориш все едно сме спели дълбок сън и днес се събуждаме е цинично. Пак казвам, говорите за ужаса да окупираш чужди територии и Русия трябва да бъде съдена. Че драги ми радетели за мир и просперитет- САЩ имат войски и окупирани територии в Сирия, Ирак, доскоро бяха в Афганистан. Да не говорим за конфликта ТУрция-Сирия. Азерите и Армения???? Тъй че ако ще е на този принцип, дайе на скамейката за подсъдими да са освен Русия, САЩ, Турция, СА, Иран, Великобритания и Китай. Ама да ги изолираме, да бойкотираме валутите им, икономиките им и т.н. Знаете колко наивно е това, също колкото наивно е да се оцветява Русия като световно зло
mclaranist
на 15.02.2023 в 15:17:56 #9#13 Ще ти кажа защо нямаше кампания срещу САЩ. Защото ,,модерния" правов ред, това ,,международно право", голяма част от ГЛОБАЛИЗМА, са под диктата на САЩ, на петро-долара, на над 700 бази по целия свят, на това че Западна Европа си е просто на каишка към САЩ и т.н. Факта, че дори седалището на ООН е в САЩ е красноречив за какво ,,МЕЖДУНАРОДНО" има в момента. Всичко Международно е на принципа- каквото смята САЩ. А когато свят е докаран до това- какво мисли една държава, това се нарича ИМПЕРИЯ и ДИКТАТ. И тук изчезва всякакво говорене за демокрация, свобода и някакви международни норми. И само да те поправя, при нахлуването в Ирак ПРОТИВ и то в ООН и с резолюция бяха Франция, Германия и РУСИЯ, под егидата на Путин. Но САЩ плюха на всички и си направиха каквото искат. А САЩ и Германия като ,,послушни" само викнаха и това е. Само виж колко яко се изгавриха с Франция за подводниците за Австралия. И Франция срамно само се оплакаха и до там. А по отношение на нахлуването на Русия- Чечня е СУБЕКТ на Руската Федерация, а не е ДЪРЖАВА. Сирия ОФИЦИАЛНО покани РУсия да влезе на територията й за да помогне, това по същите международни норми не е НАХЛУВАНЕ. Tomorrow, аз говоря за последните 30г, а не за СССР. Да, за Косово имаше резолюция, но аз това казах. След като може с позоваване на правото я за САМООПРЕДЕЛЕНИЕ да отцепим Косово, защото убиват албанци, що да не може Луганск и ДОнецк по същото това ПРАВО да се отцепят???? Нали това казвам. А бомбардировките в ЮГославия- говоря за Сърбия, не бяха с резолюция на ООН, защото Русия бе ПРОТИВ. То друго бомбардиране няма.
gaf-laskaris-efeGlF8N
на 15.02.2023 в 15:13:36 #8Другари, някой знае ли как да се предотврати напълно достъпът на чуждите писачи в този форум ?
знайко
на 15.02.2023 в 15:02:28 #7Истинските причинители на войната са украинските екстремисти, подкрепяни от маниакалните поляци, англичани и янки. Това не оправдава несъразмерните "ответни мерки" на Русия. Проблемът е защо Европа и БГ трябва да плащат за това.
alabala654
на 15.02.2023 в 13:40:17 #6#10 - Ами защо според теб няма обединение срещу инвазиите на САЩ, а има срещу Русия? Можеш ли сам да си отговориш? Каква е разликата? Ами много просто - някой трябва да обедини държавите, като поеме тази роля. Обикновено това се случва от водачите или лидерите... Защо Русия на пое тази роля като не беше съгласна с инвазията в Косово? Нали сърбите са им "приятели"... Защо ги оставиха сами на произвола на съдбата и после имат претенции за многополюсен свят. Доверието се печели, а не се дава... И защо към списъка ти кой къде е нахлул не добавиш и Чечня, Грузия, Сирия... Не сме чували за обединение и срещу тези конфликти...
ВълкСчадъР
на 15.02.2023 в 12:32:21 #5За да има двуполюсен свят трабва двата полюса да са по малко равни един на друг ! В сегашната ситуация това не е така защото единият полюс е тотално зависим от другият в 3 направления - финанси,тахнологии и пазари ! Подобен опит имаше през 20ти век, единият полюс обаче просъществува 75 години ( с малки уговорки - 45 да сме по точни ) и тотално се срина просто защото е зависим от другият полюс ! Истината е че Източният кандидат полюс иска да се възползва от 3те зависи точки от Западният , но да си прави каквото иска ! Кукиш
mclaranist
на 15.02.2023 в 12:09:26 #4#8, не е нужно, думите го показват. Делата също. Има разлика да се осъжда войната в Украйна, и това което прави Запада срещу Русия, както и всички медии, политици и уж интелигенция. За последните 30 години САЩ са НАХЛУЛИ в- Югославия/Сърбия/, Ирак, Сирия, Либия, Афганистан, както и са финансирали и пряко участвали в конфликта в Украйна 2013 насам. Да сме видели СВЕТОВНО обединение и изолация на САЩ??? Изключване от Олимпиади, от международни спортни събития. Замразяване на активи и пълен икономически бойкот???? Не сме и няма да видим. Дори и медийно се възхваляваше пустинна буря, нахлуването в Ирак, там и ние участвахме, нали сме радетели да не се взимат територии???? Колко удобно, когато някой обаче започне да действа по този начин, Запада- разбирай под егидата на САЩ веднага облъчват всичко и всички и налагат де що санкции и отлъчване от международни и спортни организации???? Лицемерието е това. Лицемерие е да искаш отцепване на Косово защото сърби избиват албанци, а отцепване на Луганск и Донецк, защото украинци избиват руснаци НЕ МОЖЕ!!!!! Що, нали има международни норми, либерален ред???? Хайде като ще е, да е за всички??? Плачем и издигаме шествия за Украйна, което е редно, но за Сирия, Либия и такива страни- кучета ги яли, те са под човеци. Забележете медиите- ЦИВИЛИЗОВАН свят, значи има и нецивилизован свят. Там може да се мре и не ни пука. Хайде не се правете че не знаете за какво става на въпрос. Когато си потъпкал международните закони и либералната идея, то каквито и опаковки сега да лепим за Русия и Китай са вече ИЗПРАЗНЕНИ. Просто едни клишета и нищо повече
alabala654
на 15.02.2023 в 11:40:11 #3#7 - Нещо много простичко което ти убягва - не всеки който осъжда войната в Украйна ПОДКРЕПЯ войната в Ирак примерно. За какво лицемерие говорим тогава? Кремълската опорка - който осъжда войната в Украйна подкрепя войните на американците е голяма дебилщина. Не ни занимавай с това и не ни слагай под общи знаменатели и етикети
mclaranist
на 15.02.2023 в 11:18:32 #2мисленето но коментар #5 е красноречив. КАКВО НИ ПРЕДЛАГАТ???? Или пък като не харесваш някого- ОТИДИ НЯКЪДЕ ДРУГАДЕ. Как не разбрахте, че политиката е сложен процес. Че това, дали една позиция е правилна или не се крепи на устави на ООН. И ако за последните 30 години имаме ПРИМЕРИ с погазване на ООН, то сега да се цитира същия устав за Русия е ЛИЦЕМЕРИЕ. Нямало ,,имперски" войни. Тоест ако не е ,,имперска" войната е добра и подкрепяна??? Ирак 2003 не е ли в 21в???? Либия 2011 не е ли в 21в. Отцепването на Косово не е ли в 21в???? Ами СИрия???? Либерална демокрация, дотолкова доколкото забраняваме всичко руско, гоним журналисти, създаваме институции за следене на истината????? Доста либерално. Света се променя, който не го разбира и осъзнава просто ще е по-зле за него. Умните се информират и пренастройват. Папагалстващите само говорят заучени фрази и остават в историята. ТОва е хладната политика.
alabala654
на 15.02.2023 в 09:47:39 #1#1, #2 - властта и доверието не се дават.. те се взимат и печелят. Колкото и путин да реве, че светът "трябва" да е многополюсен никой няма да му "даде" полюс. Кой му е виновен, че не може да спечели сфера на влияние? Какво изобщо предлага - дрънкане на оръжие и съветска диктатура.. Е страшна алтернатива на лошия запад няма що.. За това и от "глобалния Юг" и от "глобалния Изток" все на запад гледат да се заселят. Путинския "мир" не е атрактивен и за критиците на запада. Ето и вие ревете нон-стоп ама не се и замисляте да се преместите на изток