Китай, изглежда, окончателно се отказва от образа на неутрален посредник във войната между Русия и Украйна. След поредица от индиректни сигнали, през това лято Пекин ясно показва своите геополитически приоритети - стабилна Русия, дори и с цената на влошаване на отношенията със Запада, пише Сергей Морфинов от Украинската служба на Би Би Си.
Най-новото доказателство за тази промяна са изтекли изказвания на китайския външен министър Ван И, публикувани в South China Morning Post, според които Пекин не желае поражение на Русия, тъй като това би пренасочило фокуса на САЩ към Китай. Изявлението не бе официално опровергано от Пекин, което според анализатори означава мълчаливо одобрение.
Китайският президент Си Дзинпин наскоро потвърди "всеобхватното стратегическо партньорство" с Москва при среща с руския външен министър Сергей Лавров. По-рано тази година Си беше почетен гост на парада в Москва на 9 май - събитие с огромно символично значение в контекста на войната.
Докато Китай официално твърди, че се застъпва за мирни преговори, украинската разузнавателна служба съобщава за изпращане на 600 китайски военни специалисти в Русия - с цел да изучат опита на руските танкисти, артилеристи и ПВО-експерти във войната с Украйна.
Има и данни за доставки на китайски машини, барут, химикали и резервни части за руската отбранителна индустрия, както и по-рано потвърдени случаи на използване на китайска техника от части на Росгвардия и Чечения на фронта.
Военни експерти предупреждават, че китайската оръжейна индустрия е в състояние да произвежда голям обем въоръжения, съвместими със съветските и руските стандарти - от гаубици до реактивни системи за залпов огън.
Анализаторите разглеждат три възможни сценария за ролята на Китай:
-
ескалация на подкрепата за Русия;
-
запазване на сегашното "дозирано" ниво на помощ;
-
постепенно отдръпване, в зависимост от отношенията с ЕС и САЩ.
На този етап статуквото изглежда най-вероятно - Пекин позволява на Русия да продължи войната, без да се въвлича пряко. Китай печели: получава евтини ресурси, геополитическо влияние и не носи отговорност.
Но според украинския експерт Михаил Самус, натискът от страна на ЕС и САЩ може да принуди Китай да преосмисли политиката си. Европейската комисия вече предупреди, че военната подкрепа за Русия може да доведе до икономическа изолация на Пекин от европейските пазари, особено в стратегически сектори като електромобилите.
Допълнителен фактор е новата риторика на Доналд Тръмп, който обещава вторични санкции за държави, търгуващи с Русия, включително Китай. Посланието е ясно: "Ако изберете Русия, губите САЩ".
Британското издание The Times съобщи за възможна непотвърдена, но потенциално съдбоносна среща в Пекин между Си Дзинпин, Владимир Путин и Доналд Тръмп, по повод 80-годишнината от края на Втората световна война - на 3 септември 2025 г. Това съвпада и с крайния срок на тарифния ултиматум на Тръмп към Пекин.
Ако срещата се състои, това може да е геополитическа развръзка с глобални последици, в която Украйна ще бъде на масата не като страна, а като тема.
Китай вече не се крие зад неутралитет, а внимателно калкулира ползи и рискове, играейки със световния ред като на шахматна дъска. Ако Западът не предложи на Пекин по-изгодна сделка, отколкото Москва - Китай няма да се поколебае да подкрепи Кремъл открито или прикрито, особено ако това отслабва САЩ и засилва глобалните амбиции на Пекин.
georgi-zapryanov
на 22.07.2025 в 21:26:16 #4#2 Абсолютно. Защото на Кумчо Вълчо и чадъра му сигурно е Китайски.
22222
на 22.07.2025 в 21:25:45 #3Митко русоробче тъпо ще видиш и то как, когато на дръпнатите им го набутат тогава ще видиш, щото Китай без Европа и САЩ са кръгла нула !!!
dimitar-dimitrov-Lr8W7Yy2
на 22.07.2025 в 20:09:27 #2Много ми е любопитно да видя как ЕС изолира Китай от пазарите си. Ще чакам да видя.
ВълкСчадъР
на 22.07.2025 в 18:56:20 #1----> Пекин не желае поражение на Русия, тъй като това би пренасочило фокуса на САЩ към Китай <---- Китайците използват тъпите алкохолизирани ватници като пушечно месо
А в същото време купуват петрол на безценица , но превземат руския пазар с техни боклуци
На преебаните Честито