"На практика властите в Северна Македония дават десен мигач, но винаги завиват наляво. Няма как властта в Скопие да заяви, че не желае членство в Европейския съюз, защото би било равно на самоубийство." Това заяви в интервю за News.bg историкът доц. Спас Ташев за решението на Европейския парламент да одобри доклада за напредъка на Република Северна Македония към Европейския съюз, но без да се признават "македонска идентичност, език и държава".

Той изтъкна, че държавите, които крепят Северна Македония сега - Русия и Сърбия реално не желаят в Скопие да има промени.

"Пред Северна Македония има два варианта. Първият вариант е Скопие да започне преговори за еврочленство, без да се реформира. Вторият вариант е Северна Македония да се реформира, но тогава би било по-добре да не започва преговори за членство. Няма отворена врата за започване на преговори без реформи и Скопие избира варианта - отказ от реформи и отказ от Европейския съюз, но няма как да го каже на избирателите си", посочи доц. Спас Ташев.

Той обясни, че решението на Европейския парламент да признае доклада на Северна Македония се основава на едно консенсусно решение с оглед на съществуващите противоречия в самия парламент между отделните национални групи депутати и между отделните партийни групи депутати.

Какво остана скрито в доклада за Северна Македония?

Какво остана скрито в доклада за Северна Македония?

Архивите на УДБА и "Сръбският свят" - истинските причини за случващото се в региона

По думите му се вижда едни и същи фрази и едни и същи лица, които са записали една идея, а при самото обсъждане на тайния вариант на доклада са застъпвали друга идея.

В края на краищата е надделял здравия разум, който проверява, че въпроси, свързани с идентичността и езика нямат място в доклади на Европейския парламент още повече, че това са категории, които не са обект на международно признава, коментира историкът.

"Аз следя посланията, които се изпращат от Европейския парламент и дори европейски политици и функционери, които застъпват позиция близка до Скопие или симпатизират на Скопие, правят послание, че европейската преговорна рамка, че е приета, че няма как да бъде променена и че единствената възможност пред правителството на Северна Македония е да извърши промени в Конституцията и вследствие на което да започне преговори за еврочленство. Няма послание от Европа, което да насърчава Скопие да не прави такива промени", подчерта доц. Спас Ташев.

Той добави, че трябва да се анализира и поведението на премиера на Северна Македония Християн Мицкоски, който обиди български външен министър Георг Георгиев, наричайки го "мишка".

Доц. Спас Ташев даде пример, че Мицкоски е обидил не само външния министър Георг Георгиев, но и евродепутатите, които сравни с талибаните.

МВнР се възмути от обидите на Мицкоски към Георг Георгиев, а РСМ привика българския посланик

МВнР се възмути от обидите на Мицкоски към Георг Георгиев, а РСМ привика българския посланик

България няма да толерира език на омраза, лични нападки и целенасочено подронване на отношенията между страните

"Не съм чувал подобни обвинения от никоя друга страна в Европа към европейски лидери. Това показва колко ниско е нивото на политическата власт в Скопие", разкритикува историкът.

Според него, който и да формира правителство в Северна Македония, политиката, която ще се провежда там спрямо България, ще е все същата.

"Партията ВМРО-ДПМН и партията СДСМ са двете страни на един и същи медал, създаден и отлят в Белград", посочи доц. Ташев и даде пример с политиката на Зоран Заев и Димитър Ковачевски спрямо България.

Доц. Спас Ташев бе категоричен, че към момента вратите на Европейския съюз са затворени за Северна Македония. "Пред Християн Мицкоски няма европейско бъдеще", каза още историкът.