Американският вицепрезидент Джей Ди Ванс използва речта си на Мюнхенската конференция по сигурността, за да отправи остри критики към Европа, призовавайки я да предприеме по-решителни мерки срещу нелегалната миграция и да увеличи разходите за отбрана, предава "Асошиейтед прес"

В речта си в петък Ванс заяви, че европейските избиратели не са гласували за "отваряне на шлюзовете за милиони непроверени имигранти", което според него подкопава сигурността и стабилността на континента.

Ванс отправи остра критика към европейските правителства, обвинявайки ги в цензура и страх от собствения си народ.

Говорейки пред европейски политици, военни и дипломати на Мюнхенската конференция по сигурността, Ванс изненада публиката, като отхвърли заплахата от руска намеса в европейската политика - позиция, сходна с тази на президента Доналд Тръмп, който често е оспорвал заключенията на американските разузнавателни служби за руската намеса в изборите в САЩ през 2016 г.

"Заплахата, за която се тревожа най-много в Европа, не е Русия, не е Китай, не е нито един външен актьор. Това, което ме тревожи, е заплахата отвътре - отстъплението на Европа от някои от най-фундаменталните ѝ ценности, които споделяме със Съединените щати," заяви Ванс.

Ванс насочи особено внимание към анулирането на президентските избори в Румъния през декември, които бяха отменени от Конституционния съд на страната заради обвинения в руска намеса.

"Ако се страхувате от собствените си избиратели, няма нищо, което Америка да може да направи за вас", заяви Ванс, като осъди анулирането на изборите и нарече притесненията от дезинформация "грозни съветски лозунги".

Румънските избори бяха анулирани след като разсекретени документи показаха, че страната е била обект на "агресивни хибридни руски атаки". Калин Джорджеску, крайнодесен политик, който се обявява против НАТО и подкрепата за Украйна, изненадващо спечели първия тур на изборите, след като през октомври миналата година е имал едва едноцифрена подкрепа.

"Можете да смятате, че е нередно Русия да купува реклами в социалните мрежи, за да влияе на изборите ви - ние също го смятаме за нередно. Можете да го осъждате дори на световната сцена. Но ако вашата демокрация може да бъде унищожена само с няколкостотин хиляди долара за дигитална реклама от чужда държава, значи тя не е била много силна от самото начало", каза Ванс.

Мюнхенската конференция тази година е доминирана от въпроса за бъдещето на Украйна, особено след телефонния разговор между Доналд Тръмп и Владимир Путин по-рано тази седмица, в който двамата лидери се договориха да работят заедно за прекратяване на войната.

По-късно днес Ванс ще се срещне с украинския президент Володимир Зеленски, като наблюдателите в Европа се надяват тази среща да хвърли светлина върху американската визия за евентуално мирно споразумение.

Ванс заплаши САЩ да изпратят войски в Украйна, ако руският президент Владимир Путин не се съгласи на мирен договор, който гарантира дългосрочната независимост на Киев. Освен това Ванс допусна въвеждането на нови санкции срещу Москва, цитира думите му The Wall Street Journal.

"Има икономически инструменти за влияние и има, разбира се, военни инструменти за влияние", каза вицепрезидентът в интервю за изданието.

Русия иска разяснения на заплахите на Джей Ди Ванс за войски в Украйна

Русия иска разяснения на заплахите на Джей Ди Ванс за войски в Украйна

Москва иска да знае повече за икономическите и военни инструменти за влияние

Изявлението на Ванс за изпращане на американски войски в Украйна дойде, след като шефът на Пентагона Пийт Хегсет изключи тази възможност по време на среща на контактната група за Украйна в Брюксел.

Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер заяви, че всички искат войната да приключи, но начинът, по който това ще стане, ще има дългосрочни последици за сигурността в Европа и света.

Ванс започна деня си в Мюнхен с отделни срещи с германския президент Франк-Валтер Щайнмайер, генералния секретар на НАТО Марк Рюте и британския външен министър Дейвид Лами.

В тези разговори той повтори искането на администрацията на Тръмп всички членки на НАТО да увеличат разходите си за отбрана. В момента 23 от 32-те членки на Алианса достигат минималното изискване от 2% от БВП за военни разходи.

"НАТО е много важен военен съюз, в който САЩ играят централна роля", заяви Ванс по време на срещата си с Марк Рюте. "Но искаме да сме сигурни, че НАТО е готов за бъдещето, а това означава повече споделяне на тежестта от Европа, за да може САЩ да се фокусират върху предизвикателствата си в Източна Азия."

Рюте подкрепи призива на Вашингтон, като заяви, че Европа трябва да "порасне" и да харчи повече за отбрана.

Хегсет: Американските войници няма да са вечно в Европа, инвестирайте в отбраната си

Хегсет: Американските войници няма да са вечно в Европа, инвестирайте в отбраната си

Министърът на отбраната на САЩ Пийт има "остро" послание към европейските съюзници