Една от ултраортодоксалните партии в Израел, "Обединена Тора Юдаизъм" (UTJ), напуска управляващата коалиция на премиера Бенямин Нетаняху поради дългогодишен спор относно невъзможността за изготвяне на законопроект за освобождаване на учениците от Йешива от военна служба, предаде "Ройтерс".
Шест от останалите седем членове на партията, която се състои от фракциите "Дегел Хатора" и "Агудат Израел", написаха писма за оставка. Ицхак Голднопф, председател на UTJ, подаде оставка преди месец. Това оставя Нетаняху с крехкото мнозинство от 61 места в 120-местния парламент.
Не е ясно дали най-големият коалиционен партньор на Нетаняху - ултраортодоксалната партия "Шас", ще последва примера на UTJ.
"Дегел Хатора" обясни, че след консултация с главните си равини "и след многократни нарушения от страна на правителството на ангажиментите му да гарантира статута на светите ученици от Йешива, които усърдно се занимават с обучението си... (нейните депутати) обявиха оставката си от коалицията и правителството".
Ултраортодоксалните партии твърдят, че законопроектът за освобождаване на ученици от Йешива е бил ключово обещание в споразумението им да се присъединят към управляващата коалицията в края на 2022 г. Говорител на UTJ потвърди, че общо седем членове на Кнесета напускат правителството.
Ултраортодоксалните законодатели отдавна заплашват да напуснат коалицията заради законопроекта за наборната военна служба.
Някои религиозни партии в коалицията на Нетаняху искат освобождаване от военна служба за ултраортодоксалните еврейски семинаристи, докато други законодатели искат да премахнат всички подобни освобождавания.
Ултраортодоксалните евреи отдавна са освободени от военна служба, но миналата година Върховният съд нареди на Министерството на отбраната да прекрати тази практика и да започне да набира студенти от семинарията.
Нетаняху настояваше усилено за разрешаване на безизходицата в коалицията си относно нов законопроект за наборната военна служба, който доведе до настоящата криза.
Освобождаването от военна служба, което е в сила от десетилетия, се превърна в гореща тема в Израел, на фона на войната в Газа.