Европейската комисия (ЕК) на Урсула фон дер Лайен е изправена пред гласуване на вот на недоверие в Европейския парламент (ЕП) следващата седмица, съобщава ДПА.
В текст от 2 страници като мотиви за вота се излагат обвинения към Комисията в липса на прозрачност по време на пандемията от коронавирус. Подкрепата на поне 72 евродепутати означава, че предложението трябва да бъде гласувано. Ако бъде прието, съставът на ЕК ще подаде оставка.
Подобен сценарий обаче се счита за малко вероятен, тъй като би изисквал мнозинство от две трети от подадените гласове и едновременно с това - мнозинство от членовете на Парламента. Това означава поне 361 гласа. На изборите през ноември миналата година Комисията на Урсула фон дер Лайен получи 370 от подадените 688 гласа.
Според информация на ДПА, лидерите на парламентарните групи са били информирани за въпроса от председателя на ЕП Роберта Мецола. Преди това беше проверено дали вотът на недоверие, иницииран от десен румънски депутат, ще бъде подкрепен от поне една десета от 720-те депутати, както се изисква от правилата.
За германския политик от ХДС, който принадлежи към семейството на партиите на Европейската народна партия (ЕНП), инициативата от десния лагер е изпитание, въпреки малките перспективи за успех. Причината е, че последните политически инициативи на 66-годишната Лайен предизвикаха недоволство дори сред депутати, които иначе бяха добре настроени към нея. Сред тях бе например планирането на многомилиардни заеми за инвестиции в отбраната като спешна мярка без парламентарно участие.
По-конкретно, румънецът Георге Пиперя и десните вносители на петицията също обвиняват ЕК, например, че все още отказва да предостави информация за текстовите съобщения, разменени по време на кризата с коронавируса между фон дер Лайен и главния изпълнителен директор на американската фармацевтична компания Pfizer. В този случай Общият съд на Европейския съюз (ЕС) наскоро постанови, че това направено без достатъчно правно основание.
Допълнителни критики бяха отправени към факта, че около четири милиарда евро дози ваксина срещу COVID-19 останаха неизползвани и че Комисията е повлияла на избори в държави членки като Румъния и Германия чрез изопачено прилагане на Закона за цифровите услуги. В първоначална реакция лидерът на ЕНП Манфред Вебер определи искането като партийна тактика.
tonkyo
на 03.07.2025 в 09:54:05 #2Няма да стане все още, за съжаление, но поне ще покаже, че ѝ се клатят и на нея краката, и краят ѝ не е далече. В затвора края, за съжаление, не в гробищата още.
Сърбин
на 03.07.2025 в 07:12:09 #1Да я махат тая тъпанарка и да я съдят за ваксините! Много е гадна!
: