Турският президент Реджеп Ердоган в неделя повтори желанието си да възстанови връзките със Сирия, съобщава АП.
Преди повече от 12 години дипломатическите връзки между Анкара и Дамаск бяха прекъснати, когато протестите прераснаха в гражданска война в Сирия. Турция подкрепяше въоръжени опозиционни групировки в северозападната част на страната, които имаха за цел да свалят от власт сирийския президент Башар Асад.
Преди това Ердоган и Асад се радваха на близки връзки, като дори бяха на почивка заедно със семействата си в Южна Турция през 2008 г. Миналата седмица и двамата показаха готовността си да прекратят напрежението и да нормализират дипломатическите отношения.
"Вчера не бяхме врагове със Сирия. Срещнахме се с Асад като семейство", каза Ердоган пред журналисти в неделя по време на полет от Берлин. Ние говорим за посредничество навсякъде, така че защо не и на нашата граница?", добави Ердоган.
Турското правителство е подложено на засилен натиск да репатрира милиони сирийски бежанци на фона на рязък икономически спад и нарастващи антибежански настроения.
Миналата седмица, Турция затвори основните си гранични пунктове към Северозападна Сирия, след като турски войски попаднаха под обстрел от сирийци, разгневени от насилието срещу техните сънародници в Турция.
В Турция полицията задържа 474 души, замесени в атаки, насочени срещу сирийската общност в цялата страна, каза вътрешният министър Али Йерликая.
Имоти и превозни средства, собственост на сирийци, бяха вандализирани и подпалени в централния град Кайсери, разпалени от съобщения в социалните медии, че сириец сексуално е малтретирал дете на свой роднина. Йерликая каза, че инцидентът се разследва.
Насилието се разпространи в провинциите Хатай, Газиантеп, Кония, Бурса и област Истанбул, се казва в изявление на турската разузнавателна агенция MIT. В социалните медии имаше съобщения за ранени сред сирийци.
Впоследствие стотици гневни сирийци излязоха по улиците в няколко града в контролираната от бунтовниците Северозападна Сирия, район, където Турция поддържа хиляди войници и си е създала сфера на влияние, която пречи на сирийския президент Башар ал-Асад да си върне контрола.
Ердоган обвини политическата опозиция за антисирийските атаки, като я обвини, без да цитира доказателства, в подклаждане на расизъм в страна с повече от 3 милиона сирийски бежанци от войната.
"Нищо не може да се постигне чрез подклаждане на ксенофобия или омраза към бежанците в обществото", каза той.
Ердоган счита, че среща с Асад е възможна, и би могла да помогне за възстановяването на двустранните отношения. Турция прекъсна връзките си със Сирия след сирийската гражданска война през 2011 г. и подкрепи бунтовниците, които искат да свалят Асад.