Първоначалните резултати от парламентарните избори в Турция сочат значителна преднина с между 53 и 55% за управляващата Партия на справедливостта и развитието, начело с премиера Реджеп Тайип Ердоган.
Това със сигурност ще позволи Ердоган да състави самостоятелен еднопартиен кабинет.

След нея се нарежда основният опонент на Ердоган - Републиканската народна партия, която взима по-малко от 23% от гласовете.

Националистите от ПНД са трети с 12 процента, като прагът за влизане в парламента е 10 на сто.

Парламентарните избори протекоха при висока избирателна активност. 30 европейски наблюдатели следяха вота в няколко големи градове в Турция.

СиЕнЕн съобщава, позовавайки се Анадолската агенция, за арести заради оказване на натиск по време на вота. Задържания е имало в югоизточната провинция Батман и Измир.

Партия на справедливостта и развитието е на власт в Турция от ноември 2002 г., когато спечели изборите и състави самостоятелно правителство. На последните избори през юни 2007 г. партията получи 47% от гласовете, а днес се очаква да получи между 45-50% от вота.

В парламентарните избори в Турция участват 15 политически парти, от които са се кандидатирали 7 500 кандидати и 203 независими. Общо в еднокамарния турски парламент ще бъдат избрани 550 депутати. В изборите заедно с "чистите" кандидати, ще вземат участие и 15 души, срещу които са повдигнати съдебни дела за подготовката на заговор с цел свалянето на правителството и за сепаратизъм. Един от тях, бившият председател на Търговската камара на Анкара Синан Айгюн, е на свобода под гаранция. Арестанти са наблюдателят на вестник "Джумхюриет" Мустафа Балбай и ректорът на университета Башкент Мехмед Хаберал, както и генералът националист Енгин Алан.

50 милиона и 200 хиляди турски граждани имат право на глас. Те ще могат да упражнят това си право в 199,2 хиляди избирателни участъка в 85 избирателни окръга. Около 2,6 милиона турци ще гласуват в чужбина.

Предсрочното гласуване започна на 10 май в 25 гранични пункта на Турция. Гласуването в по-голямата част на Турция започна в 08.00 часа и ще продължи до 17 часа. В 32 от 81 провинции на страната, главно в източните и югоизточните, избирателните участъци ще отворят един час по-рано и ще приключат работа в 16.00 часа.

Социолозите прогнозират избирателна активност на нива 75-85%. В Турция е забранено да се провеждат допитвания при излизане на гражданите от избирателните участъци. В изборния ден съществува забрана за огласяване на резултатите от вота до 21.00 часа.

Участващите в изборите партии трябва да преодолеят 10% бариера. Тя е предвидена от избирателната система, която съчетава мажоритарни и пропорционални елементи.