Европейският съюз разширява мироопазващата си мисия в Босна и Херцеговина, след като сръбският лидер Милорад Додик предприе стъпки срещу държавните институции, предизвиквайки опасения от сепаратизъм, пише "Политико".
В изявление късно в петък, EUFOR - мироопазващата мисия на ЕС в Босна - обяви, че "временно ще увеличи размера на силите си" в страната. "Това е проактивна мярка, насочена към подпомагане на Босна и Херцеговина в интерес на всички граждани", се казва в съобщението.
Местни медии съобщават, че ЕС ще разположи още 400 войници към настоящия контингент от 1100 души.
Операция "Алтея", която поддържа прилагането на мирното споразумение от 1995 г., придоби нова значимост след осъждането на Додик през февруари. Лидерът на сръбския ентитет в Босна получи присъда от една година затвор и шестгодишна забрана за политическа дейност заради действия, противоречащи на споразумението.
Москва нарече присъдата политически мотивирана и свика извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН на 4март.
Додик, който поддържа тесни връзки с руския президент Владимир Путин, неведнъж е осъждал намесата на Запада в региона. Той и неговите поддръжници в парламента на Република Сръбска приеха закони, забраняващи дейността на държавните съдебни, разузнавателни и правоохранителни органи в сръбските територии.
Западът вижда това като пореден ход в дългогодишните опити на Додик да подкопае държавните институции и да прокара отделяне на сръбския ентитет. Подобни стремежи доведоха до войната от 90-те години, в която загинаха над 100 000 души, а клането в Сребреница бе признато за геноцид.
САЩ остро разкритикуваха действията на Додик. Държавният секретар Марко Рубио заяви, че "те подкопават институциите на Босна и Херцеговина и застрашават нейната сигурност и стабилност".
Босна получи статут на кандидат за членство в ЕС през декември 2022 г., но последните събития изостриха напрежението между трите основни етнически групи в страната - бошняци, хървати и сърби.
projekt
на 10.03.2025 в 10:30:00 #5браво. браво. значи да се отцепи на етнически принцип е ОК. когато от отцепилите се поискат ново отцепване....вече не е демократично. браво. демокрация.
chafeto
на 09.03.2025 в 12:32:26 #4Дейтънското споразумение спря кръвопролитната война, което беше много хубаво, но създаде едно насила поддържано формирование, с което просо "замрази" нещата там. Лошото е, че на страната на мюсюлманите бяха вкарани много бойци от арабския свят, Пакистан и т.н. Това разбирасе, с любезното съдействие на американските и британски служби. Затова днес по улиците на Сараево и други градове, се виждат доволно количество бурки (не просто забрадки), големи бради и панталони до над глезена.
chafeto
на 09.03.2025 в 12:24:24 #3... да се ИЗСЕРЕ
chafeto
на 09.03.2025 в 12:23:35 #2hmmm Но докато рухне, може много лошо да се избере.
hmmm
на 09.03.2025 в 00:39:29 #1Поредното престъпление и нарушение. Босна не е в ЕС. СоросРайха който подмени идеята за ЕС така или иначе е обречен да рухне.