Германия и Дания поискаха от Полша да се придържа към върховенството на закона, след като министрите на ЕС се събраха в Брюксел, за да анализират полската съдебна реформа, която блокира демокрацията според ЕС, съобщава "Ройтерс".
Полша, която е най-голямата от бившите комунистически страни в ЕС, е обвинена, че подчинява съдилищата си на по-голям държавен контрол, откакто партия "Право и справедливост" спечели властта в края на 2015 г.
ЕС заплашва да накаже Полша, включително и с прекратяване на правото им на глас в съюза, ако не възстанови баланса. "Всеки знае какво е заложено тук, много важно е да се придържаме към общите правила и това да важи и за Полша", коментира министърът на външните работи на Дания Андерс Самюелсен.
След двугодишен спор между Варшава и по-либералните, западни държави от ЕС, новият полски премиер Матеуш Моравецки възобнови диалога с европейската изпълнителна комисия по въпроса.
Германският министър за ЕС Майкъл Рот коментира, че Полша, която рискува да загуби милиарди евро, като непряка последица от спора, не трябва да си играе с времето.
"Обсъждането на разговори не е достатъчно и се надявам, че днес ... ще се даде ясен сигнал, че членовете на ЕС подкрепят Европейската комисия по този съществен въпрос", допълва той.
Комисията е дала ултиматум до вторник, Полша да възстанови върховенството на закона или рискува въвеждане на механизма по член 7. Варшава трябва до края на деня да излезе с официален отговор.
Санкцията с отнемането правото на глас на Полша е възможно и да не се случи, тъй като съюзникът на Варшава, Унгария и нейният евроскептичен премиер Виктор Орбан, който също се е сблъсквал с ЕС, обещава да блокира санкцията.
В ЕС липсват твърди инструменти, които да принудят Полша да се съобрази.