Делегацията на Европейския съюз (ЕС) в Сърбия призова за избягване на ескалация на напрежението, както и за осъждане на актовете на насилие по време на протестите и блокадите в страната, които продължават и тази седмица, съобщава РТС.

Тя подчерта, че действията на полицията трябва да бъдат пропорционални и че основните човешки права, включително правата на задържаните, трябва да се зачитат.

"Правото на мирни демонстрации, свободата на сдружаване и свободата на изразяване трябва да се зачитат. Няма място за насилие", заяви делегацията на ЕС.

Тя подчерта, че се очаква бързо, прозрачно и достоверно разследване на твърденията за прекомерна употреба на сила и че всякакви мерки за лишаване от свобода или наказателни санкции трябва да се основават на разумно подозрение за нарушение и трябва да бъдат обосновани и пропорционални.

79 арестувани при масовите протести в Сърбия с искане за оставка на Вучич

79 арестувани при масовите протести в Сърбия с искане за оставка на Вучич

ООН внимателно наблюдава ситуацията с правата на човека

"Основните права и ценности са в основата на общия европейски проект и трябва да се зачитат", се казва в изявление на делегацията.

Президентът Александър Вучич каза, че е чувал всякакви глупости през последните седем или осем месеца от различни, както той казва, "експерти по човешки права", които мълчат за това как протестиращи биват арестувани в Нидерландия и Германия, най-вече без причина, понякога с причина, но по много брутален начин.

"Събиранията са разрешени в Сърбия, дори незаконните. По-лошото е, че ние ежедневно защитаваме незаконните, криминални събирания. Така че, хората се събират по криминален начин, окупират кръстовището ви и не го докладват на никого. Ние ги защитаваме, за да не нахлуе някой случайно от две, три или четири страни. Това безумие, за което харчим държавни и обществени средства за защита на незаконни дейности, трябва да спре в един момент", подчерта Вучич.

Той заяви, че в Сърбия не само свободата на събранията е напълно разрешена, но и се нарушава отвъд законовите граници. На блокадите се скандира "Смърт на полицията" и протестиращите не се срамуват от това, едва след няколко часа го премахват от профилите си в Интернет. 

Няма насилие срещу демонстрантите в Сърбия, според властите

Няма насилие срещу демонстрантите в Сърбия, според властите

Прокуратурата и полицията отричат за превишаване на правомощията

Службата на Върховния комисар на ООН за правата на човека съобщи в платформата X, че "внимателно наблюдава ситуацията след сигнали за насилие, тормоз и произволни задържания на протестиращи" и призова сръбските власти към сдържаност.

Припомняме, че сръбската полиция задържа 79 протестиращи в сряда вечерта по време на разпръсване на демонстрации в Белград, Нови Сад, Ниш и Нови Пазар. Арестите са част от засилените действия срещу нарастващото обществено недоволство, насочено срещу 12-годишното управление на президента Вучич и управляващата Сръбска прогресивна партия.

Вълната от протести, обхванала страната от декември насам, включва участия на студенти, преподаватели, земеделци и синдикалисти. Те настояват за предсрочни избори, край на корупцията и поемане на отговорност за срутването на козирката на гара в Нови Сад на 1 ноември миналата година, при което загинаха 16 души.