След смъртта на папа Франциск въпросът за състава на Колегията на кардиналите излиза на преден план. Четирима кардинали вече потвърдиха, че няма да участват в избора на следващия понтифик, макар и формално да имат това право. Всеки от тези откази осветлява различна страна на отговорността и моралната тежест, с която кардиналите трябва да подходят към едно от най-важните събития в живота на Католическата църква.
Кенийският кардинал Джон Нджуе направи впечатление с отказа си да участва в конклава, въпреки че е формално под възрастовата граница от 80 години. Причината е проста, но дълбоко етична - кардиналът е бил "подмладен" в официалните регистри, като реалната му възраст би могла вече да надвишава изисквания праг. Така, за да не създава прецедент и да не подкопае авторитета на нормите, той избра доброволно да се оттегли, макар официално да посочи здарвословни причини.
Случаите на Антонио Канисарес Льовера и Винко Пулджич
За разлика от Нджуе, кардиналите Антонио Канисарес Льовера (Испания) и Винко Пулджич (Босна и Херцеговина) са под 80-годишната възрастова граница, но също са подали откази за участие в конклава. При тях причината е чисто медицинска - сериозни здравословни състояния, които реално ги възпрепятстват да понесат физическите и психическите натоварвания, свързани с процеса на избор на нов папа. В случая с Канисарес, става дума за тежко неврологично заболяване, което ограничава дори неговото говорене. При Пулджич - за кардиологичен проблем.
Кардинал Джовани Анджело Бечиу, осъден за финансови престъпления от съда на Ватикана, обяви официално, че няма да участва в предстоящия конклав за избор на нов папа. Решението му идва само броени дни преди началото на конклава на 7 май.
Бечиу, някога една от най-влиятелните фигури във Ватикана като заместник-държавен секретар ("sostituto"), беше принуден от папа Франциск през 2020 г. да се откаже от "правата и привилегиите" на кардинал, след като се замеси в мащабен финансов скандал. През 2023 г. той бе осъден за злоупотреба с финансови средства и измама и получи присъда от пет години и половина затвор, макар че обжалването му все още е в ход.
Отказът на Нджуе добива още по-голяма стойност на фона на участието на друг африкански кардинал - Филип Уедраого от Буркина Фасо. При него също има съмнения около коректността на официално посочената дата на раждане - тема, която е особено деликатна при кардинали, родени в страни с неустойчива гражданска регистрация през миналия век. Докато Нджуе избра да се откаже, Уедраого не дава сигнал, че се съмнява в правото си да гласува.
През 2013 г., когато бе избран папа Франциск, индонезийският кардинал Юлий Дармаатмаджа се оттегли по здравословни причини, а шотландският кардинал Кийт О'Брайън се отказа на фона на обвинения в неподходящо сексуално поведение.