Група еврейски заселници подпалиха 20 автомобила в палестинския квартал "Ал-Бирех" в околностите на Рамала в ранните часове на понеделник, съобщиха местни жители. Според очевидци около дузина маскирани нападатели, въоръжени с бутилки със запалителни вещества, са пристигнали в района около 3 часа сутринта и са унищожили автомобилите за няколко минути, предава Ройтерс.
Местен жител разказа, че опитът на хората да загасят пожарите е бил възпрепятстван, след като заселниците са започнали да стрелят по тях. "Когато излязохме да гасим огъня, те започнаха да стрелят по нас," сподели събеседникът на агенцията. Вследствие на нападението фасадата на една от жилищните сгради е силно обгорена от пламъците.
Израелската полиция и службата за сигурност Шин Бет съобщиха, че разследват случая след получаването на сигнал за инцидента.
Палестинските власти, базирани в Рамала, осъдиха атаката, определяйки я като "брутален акт от страна на милиции на заселниците". Министерството на външните работи на Палестинската автономия призова за "всеобхватни санкции срещу заселническата система", а представител на Хамас заяви, че нападението изисква "ескалиране на конфронтацията" и "противодействие на тези престъпления".
Израел заселва Западния бряг от 1967 г., когато територията беше превзета по време на Шестдневната война. Според палестинците тези заселнически общности подкопават шансовете за създаването на независима палестинска държава в Западния бряг и ивицата Газа, с Източен Йерусалим като столица. Израел разглежда Западния бряг като библейските земи на Юдея и Самария, а заселниците се позовават на библейските връзки с тази земя.
Насилието от страна на заселниците се е увеличавало още преди началото на войната в Газа и се е засилило допълнително откакто конфликтът започна преди повече от година. Лидер на заселническата общност наскоро изрази увереност пред Ройтерс, че ако Доналд Тръмп спечели президентските избори в САЩ, ще премахне това, което заселниците възприемат като нелегитимни санкции, наложени върху тях за нападения срещу палестинци.
Повечето държави смятат, че заселванията са незаконни според международното право. През 2019 г. администрацията на тогавашния президент Тръмп промени дългогодишната позиция на САЩ, като обяви, че заселванията не са незаконни, но по-късно президентът Джо Байдън възстанови традиционната позиция, че те нарушават международното право.
Най-висшият съд на ООН, Международният съд в Хага, постанови на 19 юли тази година, че израелските селища в окупираните палестински територии са незаконни и че всички държави трябва да сътрудничат за прекратяването на конфликта между Израел и Палестина. Това становище, въпреки че не е задължително, има голяма тежест в международното право и може да отслаби подкрепата за Израел.