Европейските пари, които отиват в Турция в контекста на потенциалното присъединяване на страната към Общността, все още не дават достатъчно резултати. Това сочи доклад на Европейската Сметна палата, в който се прави оценка на това как се използват средствата от финансовата помощ, която получава Анкара от ЕС, съобщи politico.eu.

Помощта, която се предполага, че трябва да подкрепи усилията на Анкара за реформи, важни за приемането на Турция е ЕС, не се използва за конкретни условия и нейната ефективност е ограничена, отчита Сметната палата на ЕС.

Припомняме, ЕС се ангажира да инвестира над 9 милиарда евро в Турция само за периода от 2007 до 2020 година, от които 3.8 млрд. евро са предназначени за приоритетните сектори, а именно върховенството на закона, управлението на човешките ресурси, образование, заетост и други.

В този контекст Бетина Якобсен от Европейската сметна палата посочи, че от 2018 година ЕК трябва по-внимателно да следи и насочва финансирането за Турция, като финансирането трябва стратегически да се насочва към областите, където реформите са закъснели.

Според Сметната палата ЕК не е инвестирала достатъчно в проекти в Турция за укрепване на независимостта на съдебната система, свободата на печата и гражданското общество. ЕК също така не използва ефективно корективните инструменти, с които разполага, за да наложи правилно използване на средствата.

ЕС дава €3 млрд. на Турция преди срещата във Варна

ЕС дава €3 млрд. на Турция преди срещата във Варна

През април ЕС ще публикува "критичен" доклад за опитите на Турция да се присъедини

Одиторският орган на ЕС констатира и че през последните месеци подкрепата за присъединяване на Турция в ЕС значително е намаляла, главно заради тежките критики към страната относно репресиите срещу медиите и политическата опозиция след опита за държавен преврат от 2016 година.