Икономиката на Европейския съюз през миналата година е нараснала с най-бързите си темпове през последното десетилетие. Това показват данните на европейската статистическа служба "Евростат", цитирани от световните осведомителни агенции.

Европейският съюз е отбелязал ръст от 2,5 процента през 2017 г., което е най-силното му представяне от 2007 г. насам, когато икономическият ръст е бил 2,7 на сто.

През последното тримесечие както целият ЕС, така и еврозоната, в която членуват 19 страни, са отбелязали ръст от 0,6 процента в сравнение с предходното тримесечие.

Германия, най-голямата икономика на ЕС, е отчела растеж от 0,6 на сто в последната четвърт на 2017 г. Франция също се е разраснала с 0,6%, докато растежът на Испания е бил дори още по-силен - 0,7 процента.

Общо през 2017 г. ръстът на еврозоната е бил 2,5 процента, което е най-бързият растеж след трите процента, отчетени през 2007 г.

Тези последни данни потвърждават прогнозите, публикувани от "Евростат" в края на януари, които се основаваха на по-ограничени данни.

Икономисти коментират, че голяма част от растежа през изминалата година се дължи на четирите основни икономики в еврозоната: Германия, Франция, Италия и Испания.

Източноевропейските икономики обаче, включително Латвия и Словакия, са се развивали "особено бързо".

Отбелязва се, че силата на икономиката в еврозоната идва най-вече от политиката на стимули на Европейската централна банка, които намалиха цената на парите, т. е. разходите за обслужване на кредити драстично се свиха.

Освен това доверието е достигнало рекордни равнища след кризисните години в еврозоната, а безработицата е достигна нивата си отпреди кризата.