Финландия планира да се оттегли от конвенцията за забрана на противопехотните мини, съобщи премиерът на страната Петери Орпо, цитиран от "Ройтерс".

Финландия се присъедини към Отавската конвенция за забрана на противопехотните мини през 2012 г. След като напусне конвенцията, страната ще може да складира мини, за да ги използва в случай на спешност.

По-рано Полша и балтийските страни - Латвия, Литва и Естония - обявиха същото решение. Министрите на отбраната на четирите страни оправдаха това със значително засилените заплахи от Русия и Беларус. В съвместно изявление те казаха, че на войските трябва да се даде "гъвкав подход" и свобода на избор за по-ефективна защита на източния фланг на НАТО.

Конвенцията за забрана на противопехотните мини е подписана в Отава през 1997 г. от представители на 122 държави. Документът е резултат от продължителни преговори, инициирани от ООН, Червения кръст и други международни организации. Договорът изисква пълен отказ от използването на противопехотни мини, преустановяване на тяхното производство и натрупване и унищожаване на запасите. Русия и САЩ не се присъединиха към договора.

Украйна се присъедини към Конвенцията от Отава през 2005 г. и успя да унищожи значителна част от своите запаси преди пълномащабното нахлуване на Русия. През ноември 2024 г. президентът на САЩ Джо Байдън одобри доставката на произведени в САЩ противопехотни мини за Украйна.

Русия иска да нормализира "плачевните" отношения с Финландия

Русия иска да нормализира "плачевните" отношения с Финландия

Стига Хелзинки също да иска да възстанови връзките