Изборите в Русия не бяха истински избори. Това заяви германският външен министър Аналена Бербок, цитирана от "Ройтерс".
"Изборите в Русия бяха избори без избор", посочи тя в началото на срещата на върха на европейските външни министри.
Бербок допълни, че Европейският съюз ще проправи пътя за нови санкции срещу Русия.
Германският канцлер Олаф Шолц няма да поздрави руския президент Владимир Путин за преизбирането му на избори, които Берлин не смята нито за свободни, нито за справедливи, посочи говорител на германското правителство.
"Резултатът беше предопределен", заяви той по време на правителствена пресконференция в Берлин, като посочи Русия като диктатура.
Франция също отправи критики към вота в Русия.
Париж посочи, че преизбирането на руския президент Владимир Путин се е състояло на фона на репресии, и похвали големия брой руснаци, които протестираха мирно срещу гласуването.
Франция осъди и "така наречените избори", проведени в украински региони, временно окупирани от Русия, като "ново нарушение на международното право и на Устава на ООН".
"Франция не признава и никога няма да признае провеждането и резултатите от тези така наречени избори и потвърждава ангажимента си към суверенитета, независимостта, единството и териториалната цялост на Украйна", подчертават от външното министерство на страната.
Париж разкритикува и създаването на избирателни секции от Русия в сепаратистките региони Абхазия и Южна Осетия и в Приднестровието "без съгласието на грузинските и молдовските власти".
Путин спечели рекордна постсъветска изборна победа в неделя, циментирайки вече здравата си хватка върху властта. По негови думи победата му показа, че Москва е била права да се противопостави на Запада и да изпрати свои войски в Украйна.
По-рано китайският лидер Си Дзинпин поздрави руския си колега за изборната победа.
projekt
на 18.03.2024 в 20:55:46 #6ТомороУ ........ И кое не е истина? Кое е опорка? - рекордно нисък дълг на Русия - фалита на европейски фирми - рекордното количество нови дългове на европейските държави -това че дълга на България от 5,5.милиарда в момента е 44-45 милиарда - че Европа е пълна с мигранти ... Кое точно не е вярно. или според теб да казваш истината е "опора"
projekt
на 18.03.2024 в 17:11:02 #5ТомороУ ...... Дали разбраха че е колос с глине ие крака... От толкова санкции, икономиката на Русия върви нагоре, изплаща си външния дълг, произвежда достатъчно количество оръжия да се противопостави на САЩ и Ес които дават милиарди долари, оръжие, наемници, разузнаване, инструктори..... Европа отчита спад в индустриалното производство, големи фирми в Германия затварят кепенците.... Европа се пълни все повече и повече с мигранти благодарение на войните на САЩ в Ирак, Либия, Сирия, Афганистан.... Дълга на европейските страни расте ли расте..... Само виж "преуспяла България". През 2008 имаме 5,5 милиарда евро дълг, сега сме с 44-45 милиарда евро..... Обаче говорим че Русия била зле..... Ти сериозен ли си.....
NaskoZashtoto
на 18.03.2024 в 13:38:13 #4Каквото ще да дрънкат, 75% активност не е резултат от липса на алтернатива. У нас активността едвам докарва 50% точно защото всичките кандидати са "хвани единия, удари другия" и който и да избереш, все ще е подлога на външни сили. В Русия поне са сигурни, че Путин няма да се наведе пред западняците, а ще се бори за руския интерес и процента гласували за него показва, че руснаците (или поне подавляващото мнозинство от тях) точно това искат.
ivan-koichev
на 18.03.2024 в 13:12:04 #3Руският мужик си избира управници за цял живот и едва ли има смисъл от провеждане на избори там при жив управляващ, това и хиляда години да го обясняваш на западняците пак няма да го разберат.
vladislav-drozdov
на 18.03.2024 в 12:52:29 #2Някои другари от Европата така и не могат да разберат, че руският народ в своето болшинство не желае либерална демокрация от западен тип. За него колективният Запад никога не е бил източник на някакви блага, а само на войни и експлоатация. За този народ най-важното е да съхрани територията си за да може да я експлоатира, макар и не достатъчно ефективно и да живае от рентата на ресурсите на тази територия. Той винаги ще поддържа политическият режим, къкъвто и да е той, който охранява територията и гарантира определена, може и невисока степен на държавен протекционизъм към отделния руски гражданин. Затова избори или не и особено какви избори съвсем не е основен въпрос за руския човек ( съзнателно не казвам гражданин ). Той не е западник и скоро няма да стане, ако въобще някога стане. За любопитните препоръчвам крайно интересната книга на големия руски социолог-дисидент по времето на СССР А.Зиновиев "Феноменът на западничеството ", в която е направен забележителен социологически анализ на това явление. Предвид гореказаното такива като г-жа Бербок не могат да прояват нищо друго освен собствената си повърхностност и неграмотност.
Хирам
на 18.03.2024 в 12:42:58 #1най-много се радваме на коментарите на американците, които проведоха най-демократичните избори в света 2020 г., като разрешиха дори на починалите избиратели да упражнят вота си!