Френското министерство на отбраната е поискало от Renault производството на дронове. Това са заявили от автомобилния производител в неделя, цитирани от "Ройтерс".
Министерството заяви пред "Ройтерс", че зависи от производителя на автомобили дали ще участва, без да го назовава.
"Министерството на отбраната се свърза с нас относно възможността за производство на дронове. Проведени са дискусии, но на този етап не е взето решение, тъй като очакваме допълнителни подробности за този проект от министерството", са заявили Renault в изявление пред Ройтерс.
По-рано в неделя френският новинарски уебсайт Franceinfo съобщи, че се очаква френският производител на автомобили да произвежда дронове в Украйна.
Припомняме, че миналата седмица министерството изложи идеята френски компании да помогнат с производството в Украйна.
Без да назовава компании, министърът на отбраната Себастиан Льокорню заяви пред френския новинарски канал LCI в петък, че Франция ще създаде партньорство между голям френски производител на автомобили и малка фирма в областта на отбраната, за да оборудва производствени линии в Украйна за изграждане на дронове.
Дроновете играят важна роля в отбраната на Украйна във войната с Русия. До края на 2025 г. Украйна планира да разположи повече от 4,5 млн. безпилотни летателни апарати, които отговарят за 70 % от унищожаването на вражеската техника на фронтовата линия.
Френската армия, която разполага с няколко хиляди дрона, се стреми да навакса изгубеното време в тази област.