Франция заяви в четвъртък, че е прекалено рано Европейският съюз да обмисля премахването на санкциите срещу Сирия след свалянето на президента Башар Асад и че първият приоритет ще бъде дефинирането на европейската позиция относно политическия преход в страната, предава "Ройтерс".

Повечето правителства на ЕС приветстваха падането на режима на Асад, но са изправени пред въпроса дали могат да работят с бунтовническите групировки, които го свалиха, включително с "Хаят Тахрир ал-Шам" (HTS) - ислямистка групировка, която е обявена за терористична организация от ЕС.

Външните министри на ЕС ще се съберат в Брюксел следващата седмица, за да обсъдят ситуацията.

Запитан дали Париж може да настоява за премахване на санкциите срещу Сирия, особено в енергийния сектор, говорителят на френското външно министерство Кристоф Льомоан заяви:

"Подхождаме към това по организиран начин, стъпка по стъпка. Знаем, че санкционният режим срещу Сирия е много строг, но за момента дискусиите в Брюксел ще се фокусират върху позицията на европейците относно политическия преход. Въпросът за санкциите ще бъде разгледан след това."

Откакто прекъсна дипломатическите си отношения с Асад през 2012 г., Франция не е предприемала стъпки за нормализиране на връзките със сирийското правителство. Париж подкрепя светски настроената опозиция в изгнание и кюрдските сили в Североизточна Сирия.

Френски официални лица са се срещнали с представители на тези групи през тази седмица и подчертаха, че политическият преход в Сирия трябва да бъде "достоверен и приобщаващ", в съответствие с рамката, определена от ООН.

Западни дипломати посочват, че ще наблюдават подхода на бунтовническите групировки към прехода, преди да вземат важни решения като премахването на санкциите, отмяната на определението на HTS като терористична организация и предоставянето на финансова подкрепа за Сирия.

Блинкън обсъжда Сирия и регионалните конфликти с краля на Йордания в Акаба

Блинкън обсъжда Сирия и регионалните конфликти с краля на Йордания в Акаба

Напускащата администрация на Джо Байдън продължава активната дипломация в Близкия изток