В неделя колони от земеделски стопани тръгнаха да блокират пътищата около Париж в знак на протест срещу нелоялната конкуренция от чужбина и прекомерното регулиране.

Фермерите от Франция, най-големият производител на селскостопанска продукция в Европейския съюз, оглавиха общоевропейските протести в началото на 2024 г., но демонстрациите отшумяха с напредването на годината, припомня "Ройтерс".

Въпреки това ходът от миналия месец на ЕС и южноамериканските държави от блока Меркосур да обявят принципно споразумение за сделка за свободна търговия даде нов тласък на френските земеделски стопани, които се противопоставят на сделката с Меркосур.

Френските земеделски стопани остават недоволни и от регулациите, които според тях намаляват печалбите им. Представители на земеделските синдикати ще се срещнат с френския министър-председател Франсоа Байру на 13 януари, за да изразят опасенията си.

"Те не разбират степента на мизерия и страдание, през които преминават земеделските производители в момента", казва Амели Ребиер, заместник-председател на земеделския профсъюз Co-ordination Rurale, пред телевизия BFM.

Онези, които подкрепят сделката на ЕС с Меркосур, като Германия, казват, че тя предлага начин да се намали зависимостта от търговията с Китай и изолира държавите от ЕС от въздействието на търговските мита, с които заплашва новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп.

Споразумението ЕС - Меркосур е на финалната права

Споразумението ЕС - Меркосур е на финалната права

Франция, Полша и други европейски страни търсят блокирането му

Въпреки това много европейски земеделски производители - често водени от тези от Франция - многократно протестираха срещу сделката между ЕС и Меркосур, твърдейки, че тя ще доведе до евтин внос на южноамерикански стоки, по-специално говеждо месо, които не отговарят на стандартите за безопасност на ЕС.