За да разрешат ситуацията в североизточната част на Сирия, Западът и Франция трябва да започнат преговори с руския президент Владимир Путин, коментира пред BFMTV министърът на външните работи на Франция Жан-Ив льо Дриан, цитиран от ТАСС.
"Необходимо е да се преговаря с Путин, защото Русия има общи интереси с Франция в тази (североизточна) част на Сирия", обяснява ръководителят на френската дипломация.
Според него, "Турция в момента е напълно сама на международната сцена. Нито Китай, нито Русия напълно я подкрепят. Русия няма всички ключове от ситуацията в ръцете си. Не мисля, че има безкрайна любов между Русия и Турция".
В отговор на въпрос за подкрепата на Русия за Асад министърът заяви: "Русия може да прави каквото иска в останалата част на Сирия. Моят проблем е борбата срещу ДАЕШ, която вече нападна Франция и срещу която трябва да се борим с всички възможни средства, по-специално поддържайки връзки с кюрдите в Сирия, което Франция прави", допълва той.
"ДАЕШ не е победен. За ДАЕШ това е отворена врата, възможност за възобновяване", коментира той, като посочва освен операцията, проведена от Анкара, изтегляне на американски войски от района.
"Съвпадението между турската офанзива и американското оттегляне, съвпадение, което очевидно не е хубаво, поставя региона в драматична ситуация и поставя в опасност нашата собствена сигурност. Смятахме, че ДАЕШ е победен, е това не е така. Това предлага всички възможности за възраждане на ДАЕШ."
"В Сирия, за да се реши настоящият проблем, е необходимо да се отблъснат не само военни средства, но и да се даде политически отговор, оказвайки натиск върху различни участници в ситуацията", каза той.
По думите му, "в момента, лагерите, където джихадистите все още се държат от кюрдите, сме загрижени, че сигурността вече не е гарантирана и че кюрдите изоставят попечителството над тези лагери. голяма опасност, затова скоро отивам в Ирак".
Жан-Ив льо Дриан иска да обсъди създаването в тази страна на международен трибунал срещу джихадистите от ДАЕШ. Франция и шест други европейски държави - Обединеното кралство, Белгия, Германия, Холандия, Швеция и Дания, обсъждат от няколко месеца възможното създаване на този международен трибунал в Ирак.