Великите лидери създават институции, които не зависят от "правилния цар" - Путин не успя да го направи, коментира професорът от Станфордския университет Франсис Фукуяма в интервю за грузинската телевизия STV.
"Великите лидери създават институции, които не зависят от правилния цар, седящ на трона. Той не направи това. След като си отиде, ще има хаотично борба за власт, чиито резултати трудно може да се предскажат." - посочва Фукуяма.
На въпрос дали си представя, че някога в Русия ще има истинска демокрация, той отговаря, че при сегашния режим това е невъзможно, но младото поколение би могло да води битка за това.
"Смятам, че в Русия има много млади хора, които не искат да живеят в такава страна, в каквато живеят сега. Те ще имат възможност да изразят мнението си, дори ако то политически бъде отхвърляно. Смятам, че ще има сериозна борба. Сега автократичната система е вкоренена много дълбоко, но не мисля, че е невъзможно за новите поколения да изберат различен път." - смята професорът от Станфорд.
Той допълва, че изходът е в смяна на режима, а Путин не е вечен.
halo
на 03.11.2018 в 12:34:27 #5Я напишете от Брежнев досега кой не е бил от КГБ или ГРУ?
wanna-play
на 03.11.2018 в 09:03:34 #4Русия от създаването и като държава винаги е била управлявана от елит, използващ единствено репресиите към населението, като форма на управление с оправданието, че така няма да настъпи хаос в огромната им държава. Така се управлявала голяма територия. В противен случай хаоса бил неизбежен, което щяло да доведе до разпаденето и съпроводено с много смърт и разрушения. При нарастване на репресиите, елита винаги отклонява вниманието като търси външни врагове, което води до постоянното посягане (завладяване) на съседни (вражески) територии. Няма съседна държава на Русия, която да не е пострадала от "големия си брат". Тази политика на елита и дрънкане на оръжие е в основата на формирането на имперската същност на тази държава. Населението и в голямата си част го е приела за нещо нормално и е еволюирало в генетичния му модел. По тази причина в Русия никога няма да има демокрация и винаги ще бъде управлявана авторитарно под една или друга форма на режима. Проблемът е, че в някои държави, като България, които са били дълго време под нейно влияние, тази философия трайно се е настанила в голяма част от населението им, което умело се използва за прилагане на принципа "разделяй, противопоставяй, владей".
Кастело Белведере
на 03.11.2018 в 08:47:23 #3За да се измени нещо в Русия първо трябва да се измени манталитета им на крепостни селяни. За което ще са нужни поне още 2-3 покколения. Иначе дотогава ще има винаги плодотворна почва за царщината и военщината. Демек: мъртъв един вар путь, друг идва (перефразирано). Всяка страна си има своя си път на развитие, който не може да е отделен от останлия свят. След като залпът на Аврора повлия негативно и регресивно на човешкото развитие и донесе милиони жертви и страдания, сега е време страната да се затвори в себе си, просмисли пътя си и завърне в Света свежа и с енергия, за да допринесе за хуманното развитие и прогрес, без да бъде повече спирачка за него. От това ще спечелим всички.
Mithrandir
на 03.11.2018 в 07:20:32 #2Хаха, продължават да си мечтаят американците как ще разграбят ресурсите на Русия, но след Путин това няма да се случи. Именно Путин започна да налага Концепцията за обществена безопасност (КОБ) и Достатъчно общата теория на управлението (ДОТУ) за да може народът да не бъде просто стадо от овце, а реално да разсъждава.
hmmm
на 03.11.2018 в 02:28:38 #1Янките пак с техните номера, личи че нищо не могат да направят, освен салто мортале и руснаците и/или китайците да ги довършат.