При евентуални опити за обединение на Молдова с Румъния Гагаузия незабавно ще започне да се отделя и ще се върне в независимата Гагаузка република (непризнатата държава съществуваше през 1990-1995 г.), заяви в своя канал в Telegram башканът (губернаторът) на автономната териториална единица Евгения Гуцул.
"Сигурни сме, че жителите на много съседни молдовски и български села ще ни подкрепят и ще се присъединят към нас. Но все пак се надяваме, че разумът ще надделее", предупреди тя.
Така тя реагира на думите на румънския министър-председател Марчела Чолаку, че обединението на двете страни може да стане в ЕС или извън него, но за това е необходимо желанието на молдовските граждани.
Гуцул припомни, че в Молдова живеят молдовци, руснаци, гагаузи, украинци, българи и десетки други националности. "Очакваме и нашите съседи да се отнасят с необходимото уважение към молдовската държавност и специалния правен статут на Гагаузия", подчерта Гуцул.
През пролетта на 2022 г. президентът на Молдова Майа Санду заяви, че страната може да се обедини с Румъния, ако народът го желае.
През пролетта на 2022 г. тя заяви, че обединението с Румъния може да се случи само ако народът има такова желание. Проучване на общественото мнение, проведено през декември 2022 г. от Института за развитие и социални инициативи, показва, че 53,7% от молдовците са против обединението с Румъния, а само 32,8% от анкетираните подкрепят такава идея.
Румъния е член на Европейския съюз от 2007 г. насам. През юни 2022 г. Молдова получи статут на кандидат за членство в блока. По-късно Брюксел реши да започне преговори с Молдова за присъединяване към съюза. Санду предположи, че Молдова може да се присъедини към ЕС до 2030 г. заедно с непризнатото Приднестровие. В момента обаче Кишинев не контролира този регион.
JR
на 12.04.2024 в 23:21:16 #2Ачка, какво пушиш? И какви медикаменти ти предписа психиатъра? Май е време да си ги пиеш, че иначе говориш такива глупости....
Опако
на 06.04.2024 в 16:04:40 #1Молдова е откъсната от Румъния, чрез санстефанския договор през 1878 г. Румъния получава земите от Дуранкулак до делтата на Дунав кто компенсация. Евентуално обединение би повдигнало въпроса за връщане на българските земи, но дори това не е най-големият проблем. Страните членки на ЕС са приети с прилежащата им територия, те нямат право да я изменят - това предполага първо напускане на Румъния от ЕС, присъединяване и повторно кандидатстване за ЕС.