Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис заяви, че е важно каналите за комуникация с Турция да останат отворени въпреки острата реторика, която засили напрежението между двете съседни страни, съобщава "Ройтерс".

Атина и Анкара са партньори в НАТО, но са в противоречие по редица въпроси - от морските и въздушните граници до потенциалните енергийни източници в Средиземно море и етнически разделения Кипър.

Наскоро напрежението отново се изостри, след като турският президент Реджеп Тайип Ердоган предупреди Гърция да спре да въоръжава острови в Егейско море, които трябва да имат демилитаризиран статут съгласно международните договори. От своя страна, Гърция отхвърля твърденията на Турция като неоснователни.

Ердоган призова Гърция да се опомни, вместо да мечтае

Ердоган призова Гърция да се опомни, вместо да мечтае

Атина да спре да въоръжава острови с невоенен статут, настоя турският президент

Мицотакис подчерта, че международното право е на страната на Гърция.

Ще оставим настрана всяка реторика, която се отклонява от правилата на добрата дипломатическа практика, обеща той по време на среща с кипърския президент Никос Анастасиадис в Никозия.

"Вярвам, че това е правилният подход и бързо ще се върнем към по-спокойни води, като не преставаме да поддържаме отворени канали за комуникация. Моето мнение е и винаги е било, че дори в най-трудните моменти те никога не трябва да се затварят", изтъкна гръцкият премиер.

Вчера министрите на отбраната на Турция и Гърция се срещнаха в кулоарите на срещата на НАТО в Брюксел и обсъдиха поддържането на диалог за облекчаване на засиленото напоследък напрежение.

Възможна ли е война между Гърция и Турция?

Възможна ли е война между Гърция и Турция?

Изразните средства на Турция за несигурност наподобяват тези на Русия в началото на войната с Украйна