Гръцката дясноцентристка партия „Нова Демокрация", подкрепяща международното споразумение, ще започне да съставя правителството, след като победи на вчерашните избори лявата радикална коалиция Сириза, която в очите на гърците е защитник на националното достойнство.

При преброени 99% от бюлетините „Нова Демокрация" печели 29.7%, а Сириза 27%.

Следват социалистическата ПАСОК с 12,28 % , "Независими гърци" със 7,51%, "Златна Зора" е с 6,92%, Демократичната левица е с 6,26%. Гръцката комунистическа партия (ККЕ) печели 4,50%.

Лидерът на „Нова Демокрация" Антонис Самарас се нуждае от социалистите ПАСОК, която десетилетия наред бе най-голямата политическа група в страната, за да състави кабинет, съобщава euractiv.com.

Резултатите от изборите идват като облекчение за международните кредитори от ЕС, МВФ и партньорите в еврозоната, които се притесняваха от победа на лявата коалиция Сириза, която заплаши да прекрати договорите с кредиторките и да последва излизане на страната от еврозоната.

Според 99% от резултатите „Нова Демокрация" печели 129 места в 300-членния парламент - 21 места повече от изборите на 6 май. Сириза получава 71 места ( 19 места повече от преди два месеца), следвана от ПАСОК с 33 места - с 8 места по-малко от преди месец и половина.

„Независими гърци" вземат 20 места (13 по-малко), неонацистите от „Златна Зора" печелят 18 места (3 по-малко), Демократичната левица печели 17 места (2 по-малко от 6 май) и Комунистическата партия печели 12 места (14 по-малко).

Лидерът на гръцкия радикален ляв алианс Сириза Алексис Ципрас отказва да се присъедини към коалиционно правителство с „Нова Демокрация", която спечели вчерашната парламентарна надпревара, съобщи neurope.eu. Ципрас изтъкна, че Сириза ще остане в опозиция и ще действа като мощен глас на народа, следейки политиките на правителството. По думите му ролята на Сириза ще бъде „да се намесва по един мощен начин".

След изнасянето на резултатите лидерът на „Нова Демокрация" Самарас призова за широка подкрепа и съставяне на правителство.

Няма време за губене", каза Самарас пред журналисти и симпатизанти, които развяваха флагове на партията. „Правителство на националното спасение трябва да доведе до икономически растеж и да се успокоят гърците, че най-лошото е преминало", допълни той.

От ПАСОК обявиха, че искат широка коалиция, която евентуално да включва Сириза, но най-важната цел е да се сформира правителство и да се сложи край на политическата несигурност.

Изборният резултат на Сириза е победа за тях, след като коалицията дълго време бе в периферията на политическия живот в страната. Лидерът на Сириза 37-годишният Алексис Ципрас подчерта, че сега коалицията е основната опозиционна партия, допълвайки, че тя ще се бори срещу тежките икономически реформи и ще вземе властта в най-скоро време.

Много скоро Левите ще бъдат на власт", изтъкна бившият комунист и активист след загубата пред поддръжници в Атина. „Ние започваме да се борим отново от утре", допълни той.

Освен вътрешно-политическите проблеми в страната Гърция е притисната и от международната общност, която настоява за бързо сформиране на кабинет. Анализатори смятат, че излизането на Гърция от еврозоната ще струва повече от 1 трилион евро за европейската икономика.

Временното правителство на Гърция съобщи, че страната има пари за няколко седмици и Атина се нуждае от допълнителни 11.7 милиарда евро за съкращаване на разходите през юни и погасяване на следващата вноска по заема.

Изборите показаха едно дълбоко разцепление на гръцкото общество - между желанието за оставане в еврозоната и недоволство от орязване на заплатите, пенсиите, работните места.

Въпреки че „Нова Демокрация" и ПАСОК искат Гърция да остане в еврозоната и ЕС, те желаят предоговаряне на условията по спасителния план, за да бъдат включени и мерки за растеж.

Партньорите на Гърция от ЕС и МВФ приветстваха победата на партиите, които подкрепят споразумението, заявявайки, че са готови да работят с правителството. Но същевременно от ЕС ясно обявиха, че Гърция ще получи пари, само ако спазва договореностите.

По-късно стана ясно, че лидерът на „Нова Демокрация" Антонис Самарас е получил мандат за съставяне на кабинет от гръцкия президент Каролос Папуляс, съобщи Би Би Си.

Самарас заяви, че иска да се изгради „национален консенсус". Той ще настоява за промяна на международното споразумение с кредиторките.

Веднага след срещата си с Папуляс той заяви: „Задължително е едно национално разбиране от всички".

Самарас вярва, че може да сформира работоспособна коалиция.

Президентът от своя страна подчерта, че е задължително незабавно да се сформира кабинет.

Според конституцията на страната Папуляс дава мандат на Самарас в рамките на три дни да бъде сформиран кабинет.

Самарас ще се срещне с лидера на ПАСОК Евангелос Венизелос по-късно днес.