Европа трябва да се състезава с времето, за да гарантира, че може да се защитава по-добре, тъй като до края на десетилетието може да се появят нови военни заплахи, въпреки че фокусът на съюзника по сигурността САЩ се измества към Индо-Тихия океан, каза министърът на отбраната на Германия, цитиран от "Ройтерс".
Русия увеличи значително производството на оръжия, за да поддържа инвазията си в Украйна, като същевременно заплашваше балтийските държави, Грузия и Молдова, каза Борис Писториус, цитиран в интервю за Welt am Sonntag.
Междувременно Съединените щати вероятно ще намалят военния си ангажимент в Европа, тъй като се обръщат повече към Индо-Тихия океан.
"Ние, европейците, трябва да се ангажираме повече, за да гарантираме сигурността на собствения си континент," каза Писториус, отбелязвайки обаче, че ще отнеме време на региона да увеличи собственото си производство на оръжия.
"Имаме около 5-8 години, за да наваксаме, по отношение на въоръжените сили, индустрията и обществото," той каза.
Европа може също така да се наложи да компенсира помощта на САЩ за Украйна, ако Вашингтон не успее да договори ново финансиране, добави той.
Изборът на по-благоприятно за Европа правителство в Полша сега трябва да позволи на Ваймарския триъгълник Берлин, Париж и Варшава да развият повече военното си сътрудничество, добави той.
"Трябва да разберем как най-добре да се разположим на източния фланг въз основа на отбранителните планове на НАТО," каза той, като отбеляза, че иска да пътува възможно най-скоро до Полша следващата година.
Писториус каза, че за момента не е предвидил германската армия да повтори мисии толкова големи, колкото тези, които изпълниха в Афганистан и Мали.
Именно в Афганистан германската армия води първите сухопътни битки след края на Втората световна война.
"Но малките мисии, по-специално в областта на военните консултации или сътрудничеството също и със страни, които не споделят непременно нашите ценности, ще бъдат от съществено значение," той каза.
"Алтернативата би била да нямаме повече контакти с тези страни и просто да ги предадем на руснаците и китайците, а това би било много опасно."
chafeto
на 16.12.2023 в 13:57:02 #1Абе то, че назрява заплаха, спор няма. Но заплахата не е това, кеото се опитват да ни вменяват. Истинската заплаха отавна е инфилтрирана в самата Европа, а европейската политика старателно си я отглежда.