Подкрепата за Украйна гарантира оцеляването на съседна Молдова, каза германският външен министър Аналена Бербок, цитирана от "Ройтерс".

"Всичко, което правим, за да подкрепим Украйна, означава и насърчаване на стабилизацията по отношение на Молдова", каза Бербок. "Ясно е кое е най-голямото безпокойство на хората тук: че ако Украйна падне, Молдова е следващата държава на опашката."

Бербок беше на посещение в Кишинев за Платформата за партньорство в Молдова, заедно със своите колеги от Франция, Румъния, Полша, Нидерландия и Литва.

Германия, един от основните военни поддръжници на Киев в Европа, инициира платформата, след като Русия нахлу в Украйна през 2022 г., описвайки я като част от по-широките усилия за стабилизиране на икономиката на Молдова и нейното предпазване от руска дезинформация.

Молдова, която има румъноговорящо мнозинство и голямо рускоезично малцинство, се редува между проруски и прозападни правителства след падането на Съветския съюз и сега има силна западноориентирана администрация. Москва има войски, разположени в регион, където проруските сепаратисти се откъснаха от контрола над Кишинев в кратка война в началото на 90-те години.

Президентът на Молдова Мая Санду, която обвини Русия, че се опитва да свали нейното правителство, каза, че Молдова все още е изправена пред сериозни предизвикателства и призова партньорите да увеличат подкрепата си.

"Войната на Русия срещу Украйна, която ние осъдихме от първия ден, нанесе огромни щети на нашата икономика", каза Санду.

"Несигурността, причинена от войната, продължава сериозно да възпрепятства нашето икономическо развитие и ще продължи да го възпрепятства, докато войната продължава", добави тя.

В рамките на платформата бяха подписани споразумения за предоставяне на Молдова на повече от 300 милиона евро под формата на заеми и 80 милиона евро в безвъзмездни средства, съобщиха от правителствената пресслужба.

Съюзниците също приветстваха усилията на Молдова да се присъедини към Европейския съюз. При Санду Молдова, която се намира между Украйна и членката на НАТО и ЕС Румъния, се надява да се присъедини към блока до 2030 г.

Франция, Германия и Полша изразиха своята "непоколебима и постоянна подкрепа за Молдова" в кандидатурата й за присъединяване, според проекторезолюция, видяна от "Ройтерс" след среща на висшите дипломати на трите страни.

Страните, известни като Ваймарския триъгълник, също обещаха подкрепа на молдовските въоръжени сили за защита на страната, както двустранно, така и като партньори в ЕС.

През май Молдова подписа партньорство в областта на сигурността и отбраната с ЕС, първата страна, която постигна такова споразумение с блока.

След атаките по енергийната инфраструктура на Украйна: ЕК дава 35 млн. евро на страната

След атаките по енергийната инфраструктура на Украйна: ЕК дава 35 млн. евро на страната

Преди зимата, Европа отпуска и 5 млн. евро за най-уязвимите украински бежанци в Молдова