Германия трябва да премахне всички ограничения върху абортите през първите 12 седмици от бременността, но да запази забраната си за процедурата след жизнеспособността на плода - около 22-та седмица. Това реши назначена от правителството комисия, цитирана от "Ройтерс".
В момента жените в Германия обикновено се нуждаят от консултация, за да получат право на легален аборт в рамките на първите 12 седмици, с някои изключения, като случаите на жертви на насилствени престъпления. Няма времеви ограничения за аборти, ако има опасност за живота на майката.
"Фундаменталната незаконност на аборта в ранната фаза на бременността е несъстоятелна", заяви Лиан Вьорнер, професор по право в университета Констанц и член на 18-членната комисия от експерти по медицина, психология, етика и право. "Законодателите трябва да предприемат действия и да направят тези аборти законни и ненаказуеми".
От лявоцентристката коалиция на канцлера Олаф Шолц ще зависи дали съветът на комисията ще бъде взет предвид.
Комисията посочи, че законодателите трябва да решат относно правилата между ранните и късните етапи на бременността.
Министърът на здравеопазването Карл Лаутербах заяви, че има "незабавна нужда от действие" по отношение на правото на жените на аборт и на адекватните грижи за жени с нежелана бременност, особено в религиозно консервативната южна част на страната.
Нито Лаутербах, нито министрите на правосъдието и семейството, които получават препоръките заедно с него, обаче не дадоха график за проектозакон.
Не се нуждаем от поредния дебат, който разделя обществото, като в Съединените щати и Полша, отбеляза той. Ще направим подробно обсъждане и след това ще предложим организиран процес за това как ние като правителство и парламент ще се справим с тези предложения.
Настоящият законодателен период приключва през 2025 г. и някои членове на консервативната опозиция заявиха, че ще отнесат всяка планирана реформа до Конституционния съд.
Правата на аборт се превърнаха в спорен въпрос сред избирателите в Съединените щати и няколко европейски страни.
Преразглеждането на законите за абортите в Полша от 2021 г. нашумяха, след като консервативните политики пуснаха корени в една от най-благочестивите католически страни в Европа.
По-рано тази година френският президент Еманюел Макрон заяви, че иска Европейският съюз да гарантира правото на аборт в своята Харта за основните права.
През 2022 г. Германия отмени нацистки закон, който не позволяваше на лекари, предлагащи прекъсване на бременност, да разпространяват информация за процедурата.