Германия ще предложи убежище на Мария Колесникова и Виктор Бабарика - двама видни беларуски опозиционни лидери, освободени през уикенда след повече от пет години затвор. Това обяви министърът на вътрешните работи Александър Добриндт, цитиран от "Ройтерс".

Той посочи, че Берлин има "голям интерес" от укрепването на беларуското демократично движение в изгнание. "Ето защо ще приемем двама видни опозиционни политици, които бяха държани в затвора", отбеляза Добриндт и добави, че правителството ще действа бързо, за да осигури убежище.

Колесникова и Бабарика бяха сред 123 политически затворници, освободени от президента Александър Лукашенко, след като преговори с американски пратеник доведоха до частично премахване на американските санкции върху беларуския износ.

Повечето от освободените бяха отведени в Украйна или Литва, сред които и носителят на Нобелова награда за мир.

Беларус освободи 123 затворници

Беларус освободи 123 затворници

Във връзка с отмяната санкциите на САЩ срещу беларуската поташова индустрия

Колесникова - професионална музикантка, прекарала 12 години в Германия, преди да се завърне в Беларус, се превърна във водеща фигура в протестите през 2020 г. срещу оспорваното преизбиране на Лукашенко. Тя беше задържана, след като отказа принудително експулсиране, като скъса паспорта си на границата.

През 2021 г. тя беше осъдена на 11 години за заговор за завземане на властта и екстремистка дейност.

Бабарико - бивш банкер, беше осъден да се кандидатира на изборите и беше осъден на 14 години затвор по обвинения в корупция, които той отрече.

И двамата изтърпяха тежки условия в затвора и дълги периоди на изолация. Бабарико заяви, че синът му Едуард остава сред политическите затворници в Беларус.

Правозащитната група "Вясна" изчислява, че преди освобождаванията в събота е имало 1227 политически затворници.

Беларуски опозиционни лидери не съжаляват за действията си

Беларуски опозиционни лидери не съжаляват за действията си

Минск освободи 123 политически затворници след сделка със САЩ