Германия е одобрила износ на оръжия за Турция на стойност 230,8 млн. евро (250 млн. долара) за тази година, което е най-високото ниво от 2006 г. насам, тъй като Берлин възобнови издаването на разрешителни за износ в по-голям мащаб след години на ограничения, съобщи германският вестник Handelsblatt в четвъртък.

За първи път от години германското правителство даде зелена светлина за мащабен износ на оръжие за съюзника на НАТО Турция. Решението беше взето от Федералния съвет по сигурността, председателстван от канцлера Олаф Шолц.

Според списък, видян от Der Spiegel, производителят на оръжие MBDA ще достави на Турция 100 управляеми ракети за корабна противовъздушна отбрана, а морските системи на Thyssenkrupp ще доставят 28 торпеда SeaHake DM2A4 на стойност 156 млн. евро.

Различни германски консорциуми са одобрени да доставят пакети с материали за модернизиране на турските подводници U209 на стойност 79 млн. евро, както и части за двигатели за турски корвети и фрегати на стойност 1,9 млн. евро. Очаква се общият износ на оръжие да достигне около 336 млн. евро.

Според отговора на Федералното министерство на икономиката на парламентарно запитване на германския депутат Севим Дагделен одобреният износ се състои от 79,7 млн. евро за бойни оръжия и 151,1 млн. евро за друго военно оборудване.

Съгласно германското законодателство изпълнителите на отбранителни дейности трябва да получат одобрение от правителството, преди да продават на чуждестранни купувачи оръжия и военно оборудване, разработени в страната.

Германия спира молбите за убежище за сирийци след падането на Асад

Германия спира молбите за убежище за сирийци след падането на Асад

Молбите за убежище няма да бъдат обработвани, докато няма повече яснота относно политическото развитие в страната

Германското правителство оценява тези молби въз основа на международното право и текущите политически условия, като продажбите на оръжие на държавите - членки на НАТО, обикновено се разглеждат ускорено.

През последните години Берлин драстично намали износа на оръжие за Турция на фона на напрежението в отношенията, предизвикано от политиката на президента Реджеп Тайип Ердоган срещу критиците в страната и военните операции, насочени срещу кюрдските групи в Сирия и Ирак.

Турция разкритикува предишната позиция на Германия като "прикрито ембарго", посочвайки ограниченията върху продажбите на оръжие. Германското правителство започна да отменя тези ограничения през октомври.

Германия връща системите си "Пейтриът" в Полша

Германия връща системите си "Пейтриът" в Полша

Това ще се случи в началото на следващата година

Канцлерът Шолц защити доставките по време на посещение в Истанбул. "Турция е член на НАТО, поради което ние многократно вземаме решения, които водят до конкретни доставки. Това се разбира от само себе си", заяви той след разговори с турския президент Ердоган. Шолц изрази готовност за доставка на изтребители Eurofighter, като посочи продължаващите разговори между Обединеното кралство и Турция.

Решението идва на фона на съобщенията за споразумение между Турция и Германия относно депортирането на турци, чиито молби за убежище в Германия са били отхвърлени. Според германския вестник "Франкфуртер алгемайне" над 13 500 турци постепенно ще бъдат депортирани в Турция, въпреки че турското правителство опроверга тези съобщения.