Германският парламент в оставка прие увеличение на държавните заеми, както и промени в т. нар. "дългова спирачка", заложена в Конституцията на страната, предаде "Ройтерс".
Следва законът да се гласува в горната камара на Бундестага, който представлява 16-те провинции на Германия, което ще стане в петък, 21 март.
Високопоставени представители на консерваторите и социалдемократите очакват горната камара да приеме законопроекта.
Припомняме, че Християндемократическият съюз (ХДС) на бъдещия канцлер Фридрих Мерц и Германската социалдемократическа партия (ГСДП) на Олаф Шолц по време на преговорите за съставяне на правителство се споразумяха за създаване на фонд от 500 милиарда евро и преразглеждане правилата за заеми, за да модернизират армията и да подпомогнат растежа на германската икономика.
Все пак в парламента не достигаха гласове, за да минат въпросните предложения, но на 14 март Мерц постигна споразумение със Зелените, което осигури необходимата подкрепа.
По-рано днес "Политико" съобщи, че Германия планира да отпусне 3 млрд. евро военна помощ за Украйна, след като предложенията за "дълговата спирачка" и увеличението на дълговете се гласуват.
По думите на Мерц помощта ще бъде отпусната след гласуването на 21 март. Новината за отпускането на помощта също така съвпада със срещата на върха на лидерите на ЕС в Брюксел по-късно тази седмица, на която помощта за Украйна и укрепването на отбраната на Европа ще бъдат на дневен ред.
Пакетът от помощи за Украйна беше една от най-спорните разделителни линии между основните партии в Германия преди изборите. Олаф Шолц посочи, че без нови заеми помощта ще изисква съкращения на пенсиите и социалните разходи. Но с днешното приемане на законопроектът, това няма да се налага.
rising.red
на 20.03.2025 в 15:37:18 #6Алабалник, това да не ти е България? ЕЦБ е базирана във Франкфурт, *** такъв! Но и без това всяка НЦБ може да емитира евро. Фактически само НЦБ на страните го правят физически, ЕЦБ НЕ ПЕЧАТА! На теория ЕЦБ провежда паричната политика на ЕС, на практика ЕЦБ е контролирана от политиките на големите икономики в ЕС.
alabala654
на 18.03.2025 в 23:22:29 #5#4 - Проста копейко, Германия е част от еврозоната и няма национален контрол върху печатането на пари – това е функция на ЕЦБ. Русия пък наистина печата рубли, защото санкциите я изолираха от глобалните пазари и тя няма откъде да заема. Това води до девалвация на рублата и висока инфлация. Сравнението с Русия е малоумно. Германия е най-голямата икономика в ЕС и нетен донор – т.е. тя дава повече пари в европейския бюджет, отколкото получава. Всъщност германците субсидират много други държави, а не обратното.
Германия има нисък дългов риск и стабилни финанси, което и позволява да заема пари при много добри условия. Това е огромна разлика с държави като Русия, които нямат достъп до международните финансови пазари.
rising.red
на 18.03.2025 в 19:36:00 #4Предвид състоянието на германската икономика интересно е и откъде Мерц ще вземе пари. Трябва да печата, следователно инфлация - също като в Русия. А да, има още един начин - баламурниците от цяла Европа ще плащат! Нали влизаме в Еврозоната - дупе да ни е яко!
ВълкСчадъР
на 18.03.2025 в 19:04:33 #3---> Не ги мисли руснаците, <--- А ти мен що си ме замислил
bravebg
на 18.03.2025 в 18:54:51 #2ВълкСчадъР на 18.03.2025 в 18:10:47 Не ги мисли руснаците, те и до сега уж нямаха, под санкции от 2014-та, а от 22-ра цялата евроатлантическа либерастия си даде всичките спестявания за да им нанесат "стратегическо поражение икономически и на бойното поле"..... и в резултат сега се налага Перчема с подвита опашка да узакони всички руски придобивки.....
ВълкСчадъР
на 18.03.2025 в 18:10:47 #1Те ти булка надпревара във въоражаването А днес жужо каза че бизнеса няма да е същият, та от къде ще вземат пари ватниците да могат поне да следват трендовете ?