Арестът на афганистански бежанец, заподозрян в убийството на мъж и дете в германски парк, предизвика призиви за много по-твърда миграционна позиция и разпали кампания за националните избори в Германия на 23 февруари, съобщава "Ройтерс".

Нападателят - 28-годишен афганистански гражданин с история на насилие, който е бил подложен на психиатрично лечение, ще се яви пред съда днес следобед, за да бъде решено дали да му бъде наложена мярка за неотклонение "задържане под стража".

Заподозреният е прекратил процеса си за получаване на убежище и е заявил, че ще напусне Германия доброволно през декември, но не го е направил и е останал на лечение, посочи вътрешният министър на Бавария.

Двегодишно момче от марокански произход и 41-годишен мъж, опитал да се намеси в нападението, извършено в парк в баварския град Ашафенбург вчера, починаха от раните си. Други трима души са ранени.

"Списъкът ми с желания би бил да имаме подходяща политика за депортиране, хората, които са задължени да напуснат страната, да го направят", изтъкна Катрин Бургер, организатор на протестен митинг, проведен снощи в Ашафенбург.

Афганистанец уби с нож мъж и дете в парк в Германия
Обновена

Афганистанец уби с нож мъж и дете в парк в Германия

Нападателят е задържан

Нападенията с нож се добавят към поредица от насилствени атаки в Германия, които засилиха опасенията относно сигурността и миграцията и подхраниха подкрепата за крайнодясната партия "Алтернатива за Германия", която според проучванията на общественото мнение е на второ място след основните консерватори.

Канцлерът Олаф Шолц, чиито социалдемократи изостават, свика спешна среща със своя вътрешен министър Нанси Фейзер и органите за сигурност снощи и нарече атаката "невероятен акт на терор".

"Омръзна ми да виждам такива актове на насилие, случващи се тук на всеки няколко седмици. От извършители, които всъщност са дошли при нас, за да намерят защита тук", изтъкна той.

"Фалшивото чувство за толерантност е напълно неуместно. Властите трябва да работят безупречно, за да разберат, на първо място, защо нападателят все още е бил в Германия. Последствията трябва да дойдат незабавно от констатациите - не е достатъчно да се говори", посочи Шолц.

Фридрих Мерц, фаворитът на изборите и лидер на консерваторите от Християндемократическата партия (ХДС), заяви: "Това ни натъжава, това ни наранява, това изисква ясни политически отговори".

Някои германци обаче обвиняват ХДС, и по-специално предшественика на Мерц и дългогодишен канцлер Ангела Меркел, за насърчаването на огромния наплив на търсещи убежище и мигранти, предимно от Близкия изток и Афганистан, през 2015 г.

Нападателят от Магдебург вероятно е с психично разстройство

Нападателят от Магдебург вероятно е с психично разстройство

Властите в Германия разследват пропуски в сигурността след атаката на коледния базар

Лидерът на АзГ Тино Хрупала, чиято партия спечели подкрепата на технологичния милиардер Илон Мъск и който беше единственият германски партиен лидер, присъствал на встъпването в длъжност на президента на САЩ Доналд Тръмп в понеделник, поиска промяна в политиката за предоставяне на убежище.

"Опасните лица, търсещи убежище, трябва да бъдат депортирани. Ние искаме да поддържаме дипломатически контакти с Афганистан за тази цел. Опасните паркове трябва да бъдат прочистени от престъпници и отново да станат достъпни за деца и семейства", настоя Хрупала.

Либералните свободни демократи също поискаха по-тесни контакти с афганистанските талибани, следвайки примера на Австрия, за да се улесни отстраняването на неуспешно търсещите убежище.

Разследващите нападението се фокусират силно върху психическото заболяване на заподозрения, посочи баварският вътрешен министър Йоахим Херман и добави, че засега не са открити доказателства за симпатии към радикалния ислям.

Германия разследва пропуски в сигурността след Магдебург

Германия разследва пропуски в сигурността след Магдебург

След като стана ясно, че полицията е била предупреждавана

Германия работи интензивно за депортиране на повече престъпници в Афганистан, увери министърът на вътрешните работи Нанси Фейзер.

"Ние сме единствената страна в Европа, която депортира тежки престъпници обратно в Афганистан за първи път от управлението на талибаните. И бих искала много ясно да кажа, че работим усилено, за да депортираме още престъпници в Афганистан", изтъкна тя.

Вътрешният министър посочи и в Дъблинските правила на ЕС, съгласно които нечия молба за убежище трябва да бъде обработена в първата страна на пристигане.

Нападателят в град Ашафенбург е дошъл в Германия през България. "Отново виждаме, че дъблинската система вече не работи", подчерта Фейзър.