Правителственият съвет за национална сигурност (KYSEA) - висшият орган на страната, който взема решения по въпросите на външните работи и отбраната - одобри придобиването на 590 произведени в САЩ безпилотни боеприпаси Switchblade 300 и Switchblade 600, или дронове камикадзе, за гръцката армия.

Осигурени на една трета от пълната им цена, тези придобивки ще оборудват сухопътните сили и частите за специални операции с най-съвременни оръжейни системи. Това писа "Катимерини".

Гърция ще придобие безпилотните самолети камикадзе на стойност 75,2 млн. евро за 25 млн. евро.

Разликата ще бъде покрита от безвъзмездната помощ за чуждестранно военно финансиране (FMF), предоставена от САЩ като част от Споразумението за взаимно сътрудничество в областта на отбраната между САЩ и Гърция.

В допълнение към двете версии на безпилотните самолети Switchblade, споразумението - за което се съобщава, че ще бъде изпълнено скоро - включва и симулатори за обучение, модули за управление и програма за последваща подкрепа.

Очаква се интегрирането на тези системи в гръцките въоръжени сили да протече бързо, подкрепено от богатия им опит от учения и съвместни тренировки с американските сили.

Гърция преговаря с Израел за разработване на "Железен купол" за 2 милиарда евро

Гърция преговаря с Израел за разработване на "Железен купол" за 2 милиарда евро

Противовъздушната отбрана е част от 10-годишния план за военни покупки на Атина,

Ефикасността на тези дронове на съвременните бойни полета е добре установена, както се вижда от операциите в Украйна, Кавказ, Африка и Близкия изток.

Switchblade 300 е компактен и лек, тежи само 2,5 кг и е проектиран да се побира в раница. Работейки на височина 15 000 фута, той може да поразява вражески цели на разстояние до 10 километра с точна прецизност, като остава незабелязан.

Switchblade 600 е по-голям и по-мощен дрон, оборудван с 15-килограмова противотанкова бойна глава.

Гърция планира мащабни покупки на оръжейни системи от Израел и САЩ

Гърция планира мащабни покупки на оръжейни системи от Израел и САЩ

Атина е изготвила десетгодишен план за модернизация на армията си

Той е предназначен да атакува различни бронирани цели, включително бронетранспортьори (БТР), танкове, военна инфраструктура и укрепени позиции. С обсег от над 40 км дронът може автономно да се върне в точката на изстрелване, ако не открие цел, което позволява повторното му използване в бъдещи операции.