Атмосферата не можеше да бъде по-напрегната на вчерашната среща на преговарящите от Москва и Киев в Турция. Германските издания цитират широко днес съветът на украинския министър на външните работи Дмитро Кулеба към неговия екип преди да седнат на масата на преговорите в Истанбул: "Не пийте, не яжте и най-добре - не докосвайте никакви повърхности."

Въпреки това този път напредъкът беше очевидно по-голям, отколкото във всички предишни разговори. RND обобщава изказванията на двете страни по трите най-важни въпроса:

  1. Украйна се отказва от членство в НАТО, но получава подобни обещания за помощ от западните сили-гаранти в случай на ново руско нахлуване.
  2. Москва приема, че Украйна се движи към ЕС.
  3. Киев приема, поне засега, отделно разглеждане на въпросите за Крим и Донбас.

Във всичко това има и добри новини, а и диалогът очевидно е по-добра ситуацията от стрелбата. Скептицизмът обаче, изказан най-вече от украинската страна, е не само напълно в реда на нещата, а и напълно разбираем.

Според Маркус Декер от берлинския офис на RND целта на Москва остава "пълен военен контрол над източната и южната част на страната, а оттам и върху достъпа до Черно море. Последното би било неприемливо за Украйна, тъй като би я лишило от спасителна линия."

Гроздето е твърде високо за Путин

Наскоро руски генерали заявиха, че навлизането в столицата Киев никога не е бил тяхна цел. Защо тогава бяха докарани до столицата на Украйна дори и камиони за транспортиране на затворници? При такива заявки и изявления след това човек няма как да не си спомни баснята на Езоп, в която лисицата, след като установява, че гроздето виси твърде високо за нея, заявява, че не обича кисело грозде.

Всъщност светът в момента е свидетел на стратегическо смущаване от страна на Русия.

Сега Западът ще бъде объркан и сплашен по нов начин със смесицата от руски военни действия и паралелни руски мирни инициативи, това вече е добре познато от Сирия. Дори и ако току-що са били хвърлени барелни бомби, а и дори да са използвани химически оръжия, външният министър Сергей Лавров винаги си глади вратовръзката за следващия цивилизован и мирен разговор - понякога в Женева, понякога във Виена, понякога в Ню Йорк.

Днес, както винаги, много хора на Запад отново ще се поддадат на внушенията на Москва. Въпреки това Западът трябва да бъде по-бдителен от всякога и да се съсредоточи единствено върху фактите по отношение на Русия. На лъжите от Москва вече се вярва достатъчно дълго.

Много хора в Европа, макар и да си признават напълно, смятат, че борбата на Путин срещу фактите е направо очарователна: най-накрая един възрастен бял мъж, който се осмелява да направи нещо.

"Вече трябва да смятате руското правителство за фашистки режим", посочва социологът Йоханес Кийс и предупреждава, че политическите идеи, въплъщавани от Кремъл, са добре представени както сред крайно десни групи в Германия, така и от новите неоправославни.