Католическият свят има нов духовен водач - кардинал Робърт Превост, досегашен префект на Дикастерията за епископите, беше избран за папа от конклава и прие името Лъв XIV. Издигането му на апостолическия престол е историческо: той е първият американец, станал папа, и първият носещ това име от над 120 години.
Папа Лъв XIV прави символичен мост с миналото - последният папа с това име, Лъв XIII (1878-1903), е запомнен като папа на социалната доктрина и диалог със съвременния свят. Изборът на това име може да бъде прочетен като послание за приемственост, интелектуален авторитет и морално водачество.
Кардинал Превост е роден в Чикаго на 14 септември 1955, на 69 години. Той е член на августинския орден и е бил мисионер в Латинска Америка, както и епископ в Перу, преди да бъде повикан в Рим от папа Франциск. Той е известен с балансирания си подход, уважение към традицията и отвореност към нови пастирски реалности.
133 кардинали, събрани на тайно заседание във Ватикана, постигнаха необходимото квалифицирано мнозинство от 89 гласа, за да изберат новия понтифик.
Традиционно, новоизбраният папа се появява на балкона с изглед към площад "Свети Петър" в рамките на един час след избора, когато старшият кардинал обявява резултата с думите "Habemus Papam" ("Имаме папа") и представя избраното от него папско име.
Гласуването се проведе при строга изолация в Сикстинската капела, известна с фреските на Микеланджело. Кардиналите нямат достъп до телефони, интернет или медии и пребивават в къщата за гости "Санта Марта" в границите на Ватикана. Всеки кардинал може да гласува за кандидат по свой избор, включително и за себе си, като болните кардинали имат възможност да дадат своя вот от стаята си.
Макар че в миналото някои конклави са продължавали седмици или месеци, последните два избора приключиха до края на втория ден, подобно на настоящия процес.
Президентът Доналд Тръмп бързо поздрави Превост. "Какво вълнение и каква голяма чест за нашата страна. Очаквам с нетърпение да се срещна с папа Лъв XIV. Това ще бъде много значим момент!"
Припомняме, че преди конклава, Тръмп се пошегува, че би искал да бъде папа и дори публикува колаж с папски одежди, с което разгневи католиците. Президентът коментира, че би се радвал следващият папа да е американец.
Руският президент Владимир Путин обеща да поддържа конструктивен диалог, основан на християнските ценности. Сигурен съм, че градивният диалог и взаимодействието, които се установиха между Русия и Ватикана, ще се развиват по-нататък на базата на обединяващите ни християнски ценности", заяви Путин.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски също поздрави папа Лъв XIV и изрази надежда за продължаваща подкрепа от Ватикана.
"Украйна дълбоко цени последователната позиция на Светия престол в спазването на международното право, осъждането на военната агресия на Руската федерация срещу Украйна и защитата на правата на невинните цивилни", заяви президентът. В този решаващ момент за нашата страна се надяваме на продължаваща морална и духовна подкрепа на Ватикана в усилията на Украйна за възстановяване на справедливостта и постигане на траен мир.", добави Зеленски.
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова поздрави новоизбрания предстоятел на Римокатолическата църква, съобшиха от пресцентъра на НС.
Сигурна съм, че избирането Ви за нов папа ще бъде посрещнато с радост от всички представители на католическата общност в България, подчертава Киселова.
"Вярвам, че доверието на мнозинството от кардиналите, участвали в конклава при определянето Ви за 267-и папа, е израз на високата им оценка за Вашите неоспорими духовни и нравствени качества. Сигурна съм, че те, както и добротворното наследство от Вашия предшественик - папа Франциск, ще Ви помогнат да се справите с трудната и отговорна мисия, с която Ви удостоиха Вашите братя по призвание", се посочва в поздравителния адрес.
Киселова пожелава на папа Лъв Четиринадесети дълги години да се радва на добро здраве и умело да направлява своето голямо паство, пръснато по всички краища на Земята.