Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей ще води основните седмични мюсюлмански молитви в Техеран тази седмица, съобщи в сряда държавната информационна агенция ИРНА, цитирана от АФП.

Хаменей официално е имамът на Техеран, но обикновено делегира молитвите в петък на други.

Последният път, когато той водел петъчните молитви в джамията Мосала в Техеран, е през февруари 2012 г., на 33-та годишнина от ислямската революция и в момент на криза по ядрената тема на Иран.

С повече от три десетилетия управление на Ислямска република Иран, аятолах Али Хаменей се бори за консолидиране на властта у дома и разширяване на влиянието в региона, пише "Файненшъл Таймс".

Но 80-годишният лидер е изправен пред най-тежкото си предизвикателство, докато се стреми да обедини разрушеното доверие и да успокои хората, ядосани от предполагаемото прикриване на причината за самолетна катастрофа миналата седмица.

През последните дни публичният траур след убийството Касем Солеймани от САЩ се превърна в ярост, след като стана ясно, че Иран погрешно е свалил украински пътнически самолет, убивайки 176 души.

"Връзката между нацията и държавата никога не е била толкова раздвоена, както днес, докато дори в политическата система политиците се обвиняват взаимно в укриване и лицемерие", коментира анализатор на реформаторите.

Сега има "обвинения, че държавата систематично лъже и по този начин Хаменей се превърна в основната мишена на обществения гняв (като висш лидер), а правителството на Рохани се разглежда като твърде недъгаво, за да постигне някакви промени".

При теократичното управление на Иран върховният лидер се разглежда като непогрешим и се ползва с "абсолютната" власт по всички дела на страната, включително военните. След смъртта на Солеймани той упълномощи Ислямския революционен гвардейски корпус да започне ракетни атаки срещу американските сили в Ирак. Никой американски войник не бе убит и Иран изпрати съобщение до САЩ, че това би било единственото пряко военно отмъщение.

Върховният лидер спечели у дома за стратегията, с която отмъщава за смъртта на Солеймани, но избягва война със САЩ. "Кой регионален лидер или който и да е лидер в света някога би се осмелил да предизвика САЩ по начина, по който направи Хаменей? Никой."

Духовен ученик на аятолах Рухола Хомейни, основател на ислямската република, Хаменей прекарва години в затвора преди революцията през 1979 г. Оттогава той заема няколко длъжности в правителството и е изпълняващ длъжността ръководител на Революционната гвардия, преди да стане президент и след това върховен водач след смъртта на Хомейни.

"Катастрофата бе като голямо земетресение, което ... показа цялата неефективност на системата, корупцията и липсата на координация между военния и публичния сектор", каза анализаторът.

Тази седмица около една трета от заседаващите членове на парламента получиха забраня да участват в парламентарни избори следващия месец. Дори и Хаменей да позволи участието на кандидатите реформисти - както е правил в миналото, за да помогне за увеличаване на избирателната активност - много хора стигнаха до извода, че изборите вече не променят живота им.

"Масовото дисквалифициране на кандидатите реформатори показва ... следващият парламент трябва да бъде контролиран от "религиозната и революционна младеж", облагодетелствана от върховния лидер", заяви Мостафа Тадзаде, политик-реформатор. "Той иска страната да не се отклонява от целите, които е поставил за следващите 40 години."

През своето тридесетилетно управление, Хаменей носи "кефие" - палестинско черно-бяло шалче - под робата си, в символичен жест на подкрепа на групите за "съпротива" в Близкия изток.

"Това кефие показва ясно в каква посока върви външната му политикаИслямската република нито ще се срине, нито ще се реформира - поне докато Хаменей е жив", коментира анализаторът пред "Файненшъл Таймс".

Хаменеи иска сътрудничество в региона, обвинява САЩ за напрежението

Хаменеи иска сътрудничество в региона, обвинява САЩ за напрежението

Протести избухнаха в страната след признанието за сваления самолет