"Хизбула" е готова да започне преговори с ливанското правителство относно стратегия за национална отбрана, с акцент върху осигуряването на премахването на израелските войски от територията на Ливан. Това заяви депутатът от подкрепяната от Иран групировка Хасан Фадлала, цитиран от "Ройтерс".
Подкрепяният от САЩ президент Жозеф Аун, който обеща да установи държавен монопол върху контрола върху оръжията, когато встъпи в длъжност през януари, е готов да започне преговори с "Хизбула" за оръжейния ѝ арсенал, посочиха трима ливански политически източници.
"Хизбула" - една от най-тежко въоръжените недържавни групировки в света, беше силно отслабена в конфликта с Израел през 2024 г., който беше предизвикан от войната в Газа.
Групировката претърпя тежки загуби, включително ликвидирането на нейните високопоставени лидери и на хиляди нейни бойци. Тя получи и втори удар, когато нейният съюзник Башар Асад беше свален от власт в Сирия, което прекъсна доставките на групировката от Иран.
Фадалала заяви: "Изразихме нашата готовност за диалог, за да намерим отбранителна стратегия за Ливан".
Той отбеляза, че всички смислени дискусии трябва да се съсредоточат върху противопоставянето на израелските "агресии" и премахването на израелските сили от Южен Ливан.
"Ние сме в постоянен контакт с президента Аун. Когато той призовава за диалог и поставя национални основи за него, ние сме готови", добави той.
Израел, който изпрати сухопътни войски в Южен Ливан по време на войната, до голяма степен изтегли силите си, въпреки че през февруари реши да не напуска пет позиции на възвишение. Той съобщи, че възнамерява накрая да ги предаде на ливанските войски, след като се увери, че ситуацията със сигурността го позволява.
Високопоставен служител на "Хизбула" вчера заяви, че групировката е готова да участва в преговори с Аун относно оръжията си, ако Израел се изтегли от Южен Ливан и спре военните си удари.
Арсеналът на "Хизбула", оценен преди последния конфликт с Израел на повече от 150 000 ракети според ЦРУ, отдавна е спорен въпрос.
Групировката твърди, че нейните оръжия са необходими за възпиране на израелските заплахи.
Тя многократно е отхвърляла призивите на своите критици в Ливан за разоръжаване, описвайки въоръжението си като съществено за защитата на страната.
Фадалала отрече информация, че "Хизбула" използва пристанището в Бейрут, където избухна един от най-силните неядрени взривове през 2020 г., за контрабанда на оръжия.