Хуманитарна помощ започна да пристига на построения от САЩ кей край Ивицата Газа в петък, съобщава "Ройтерс". Това се случва, докато Израел е под нарастващ световен натиск за обсадения крайбрежен анклав, където заради войната с палестинските екстремисти от "Хамас" се задава глад.
Временният плаващ кей беше предварително сглобен в израелското пристанище Ашдод и преместен на място в четвъртък на брега на Газа, където липсва собствена пристанищна инфраструктура. Американски войници не са слизали на брега, каза централното командване на Пентагона.
"Това е продължаващо многонационално усилие за доставяне на допълнителна помощ на палестинските цивилни и ще включва помощни стоки, дарени от редица страни и хуманитарни организации", се казва в изявление на командването.
След месеци на дискусии Организацията на обединените нации се съгласи да помогне при координирането на доставките и разпределението на помощта, при условие че операцията "зачита неутралността и независимостта на хуманитарните операции", каза в петък заместник-говорителят на ООН Фархан Хак.
Управляваната от Хамас правителствена медийна служба в Газа обвини Вашингтон, че "се опитва да подобри грозния си имидж" с кея. В съответствие с коментарите на ООН, хуманитарни групи и самия Вашингтон, Хамас каза, че американският кей не е достатъчен, за да отговори на хуманитарните нужди и поиска по-големи доставки на помощ за анклава по суша.
"Държим израелската окупация и администрацията на САЩ напълно отговорни за умишлената и предварително обмислена политика на глад и блокада срещу нашия невъоръжен палестински народ в Газа", каза Хамас в петък.
ООН повтори, че доставките на помощ по суша са "най-жизнеспособният, ефективен и ефикасен" начин за борба с хуманитарната криза в анклава с 2,3 милиона души.
"Като се имат предвид огромните нужди в Газа, плаващият док е предназначен да допълни съществуващите сухопътни пунктове за помощ в Газа, включително Рафах, Керем Шалом и Ерез. Не е предназначен да замени никакви пунктове", каза Хак.
Помощта, разтоварена на кея, ще дойде по морски коридор от Кипър, където за първи път е инспектирана от Израел. Великобритания съобщи в петък, че е доставила пратката си с първа помощ през кея.
Хуманитарните групи, ООН и най-близките съюзници на Израел, всички поискаха Израел да направи повече, за да получи помощ в Газа, която до голяма степен беше опустошена от израелската кампания, започнала миналата година след атаките на Хамас срещу Израел на 7 октомври.
Смята се, че операцията по пристана ще струва 320 милиона долара и ще включва 1000 американски войници, каза пред "Ройтерс" служител на отбраната на САЩ и източник, запознат с въпроса.
Нова вълна от сътресения създаде допълнителна нужда, тъй като стотици хиляди хора, които вече са разселени от войната и се укриват в град Рафах в южната част на Газа, се евакуираха в райони в централна Газа в очакване на израелско нападение.
ООН казва, че най-малко 500 камиона на ден с помощ и търговски стоки трябва да влизат в Газа. През април са влизали средно по 189 камиона на ден - най-високият брой от началото на войната.
Израел заяви, че засилва усилията за оказване на помощ и 365 камиона влязоха през ГКПП Керем Шалом и Ерец в четвъртък с брашно и гориво. Бяха доставени и стотици палатки за хората, евакуирани от Рафах в района на Ал Маваси, който Израел обяви за хуманитарна зона.