Европа трябва да използва парите от замразени руски активи за по-нататъшна военна подкрепа на Украйна и да смекчи своите фискални правила, за да увеличи разходите за отбрана.
Това заяви на 24 февруари чешкият премиер Петр Фиала в обръщение към нацията, цитирано от "Ройтерс".
Чешките разходи за отбрана трябва да нараснат до 3% от брутния вътрешен продукт след няколко години от около 2% през 2024 г., за да отразят новата геополитическа реалност, каза Фиала.
"Президентът на САЩ Доналд Тръмп реши напълно да трансформира външната политика на САЩ. Скоростта, напора и реториката със сигурност са изненадващи, но изместването на Съединените щати от фокусирането върху Европа не трябва да ни изненадва", каза Фиала. Нашата основна цел сега трябва да бъде силна Европа. Европа, която може да възпре Русия от по-нататъшни военни атаки срещу суверенни европейски държави."
Фиала каза, че Европа трябва да смекчи своите фискални правила, за да финансира отбраната и също така да използва 93 милиарда евро от своите фондове за възстановяване след коронавируса за отбрана и свързана инфраструктура.
"За по-нататъшна военна подкрепа на Украйна трябва да използваме пари от замразени руски активи от цяла Европа", каза той.
Кризата превърна Европейския съюз (ЕС) в още по-важен съюз, отколкото беше през последните 20 години, каза Фиала. Но за да успее и да повиши конкурентоспособността, ЕС трябва да дерегулира и преразгледа политиките си за декарбонизация на Зелената сделка.
Припомняме, че това е поредният европейски лидер през февруари, който се застъпва за използването на руските активи за тези цели.
Полският премиер Доналд Туск на 20 февруари призова ЕС да конфискува активите на Руската централна банка, които са замразени поради санкции, за да финансира бъдеща финансова подкрепа за Украйна.
Досега блокът е използвал само извънредните приходи от активите, държани на негова територия, които се оценяват на 210 милиарда евро, за предоставяне на финансова и военна помощ на разкъсаната от война нация. Вариантът за конфискация на активи обаче остава хлъзгав наклон, тъй като парите се считат за суверенна собственост на Русия и следователно са защитени от международното право.
"Стига приказки, време е да действаме, написа тогава Туск в X. Нека финансираме нашата помощ за Украйна от руските замразени активи."
Тези настоявания идва на фона на засилените страхове, че президентът на САЩ Доналд Тръмп може скоро да прекрати всякаква помощ за Киев, оставяйки го уязвим на агресията на Русия.
Тръмп шокира съюзниците, когато хвърли вината за инвазията върху Украйна и описа Зеленски като "диктатор без избори", повтаряйки пропагандата на Кремъл.
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет призова Европа да "предостави по-голямата част от бъдещата смъртоносна и несмъртоносна помощ на Украйна". Хегсет също каза, че Америка вече няма да бъде "основно" фокусирана върху континента и ще измести приоритетите си към Тихия океан.
Урсула фон дер Лайен, председателят на Европейската комисия (ЕК), каза, че ще предложи да се активира "клаузата за освобождаване", за да се облекчи прилагането на фискалните правила и "съществено" да се увеличат разходите за отбрана.
Блокът трябва да инвестира около 500 милиарда евро в своята отбрана през следващото десетилетие, за да продължи да подкрепя Украйна, но също така да гарантира, че може да се защити сама, ако е необходимо, срещу каквато и да е агресия.
Кремъл заплаши с ответни мерки срещу конфискацията.