Задграничният дебют на американския министър на отбраната Пийт Хегсет може да е раздразнил някои ключови републиканци и отчуждени съюзници в Европа, където изявленията му за Украйна и НАТО паднаха като тежък камък. Но силните му коментари му спечелиха одобрението от един ключов слушател: президента на САЩ Доналд Тръмп, пише "Ройтерс".
Говорейки в централата на НАТО в Брюксел в сряда, Хегсет подчерта, че връщането към границите на Украйна отпреди 2014 г. е нереалистично и администрацията на Тръмп не вижда членството на Киев в НАТО като част от решението на войната, предизвикана от инвазията на Русия през 2022 г.
Тръмп широко подкрепи коментарите на Хегсет относно членството на Украйна в НАТО, като заяви: "Мисля, че вероятно това е вярно", защото, отбеляза той, Путин няма да позволи на Украйна да се присъедини към военния съюз.
"Мислех, че коментарите му бяха добри вчера и вероятно са добри днес", каза Тръмп.
Не всички бяха толкова позитивни.
"Не знам кой е написал речта - това е нещо, което Тъкър Карлсън би могъл да напише, а Карлсън е глупак", каза пред "Политико" сенатор Роджър Уикър, републиканецът, който ръководи главната комисия за надзор на Пентагона в Сената.
Уикър подкрепяше номинацията на Хегсет по време на потвърждението му, в който демократите се обединиха срещу номинацията и трима републиканци се присъединиха към тях, тъй като бяха повдигнати въпроси относно квалификацията, темперамента и възгледите на Хегсет за жените в армията.
Запитан дали е похарчил много политически капитал, за да получи потвърждението на Хегсет, военен ветеран и бивша личност на Fox News, Уикър отговори "Със сигурност го направих, да".
Конгресменът републиканец Майк Търнър настоява, че въпроси като бъдещето на членството на Украйна в НАТО не трябва да се премахват от масата.
Републиканският конгресмен Дон Бейкън отговори на коментарите на Хегсет, като насърчи, че трябва да има морална яснота кой е започнал войната.
"Има последствия от възнаграждаването на нашественика, дори ако неговият лидер глупаво е повел над 700 000 от своите граждани на клане", написа Бейкън на X.
Тръмп омаловажи всяко напрежение. В петък той сподели, че не е видял коментарите на Уикър, но ще се свърже както с него, така и с Хегсет.
"Роджър ми е много добър приятел и Пийт очевидно също е, той върши страхотна работа", отбеляза Тръмп.
Според някои анализатори Хегсет изясни в четвъртък, че Тръмп е този, който в крайна сметка ще реши какво е включено или изключено от преговорите за Украйна.
Наричайки Тръмп най-добрият преговарящ в света, Хегсет заяви, че не би било уместно той да "декларира какво ще направи или няма да направи президентът Тръмп, какво ще влезе или какво ще излезе".
Той също така отправи послание, което резонира с Тръмп и неговата програма "Америка на първо място": Европа се възползва от Съединените щати.
Хегсет говори за зависимостта на Европа от скъпоструващото разполагане на американски военни за нейната отбрана. Тръмп критикува Европа за това, което смята за несправедливи мита срещу американски стоки.
Съединените щати и Европейският съюз имат най-големите търговски отношения в света, търгувайки 1,5 трилиона евро (1,55 трилиона долара) стоки и услуги през 2023 г.
Говорейки пред репортери в централата на НАТО, Хегсет заяви: "Не се заблуждавайте: президентът Тръмп няма да позволи на никого да превърне чичо Сам в "Чичо издънка".
По време на първия мандат на Тръмп на НАТО се гледаше като на червена линия за шефовете на Пентагона. Джим Матис, неговият първи министър на отбраната, подаде оставка отчасти заради скептицизма на Тръмп към НАТО.
Европейските съюзници на Америка бяха критични към Хегсет.
"Мисля, че това беше тромаво. Мисля, че това беше грешка", каза министърът на отбраната на Германия Борис Писториус, като също критикува Тръмп.
Gоspоd_Bog
на 15.02.2025 в 19:33:01 #1Ционистката гавра с разложения труп на разпоретината Европа няма спирка!
НЕ, НЯМА!