Президентът на Беларус Александър Лукашенко по време на разговора си в Пекин с руския президент Владимир Путин поздрави колегата си за успешната среща с президента на САЩ Доналд Тръмп и заяви безусловната си подкрепа за Кремъл.

Това предаде "Интерфакс".

"Поздравявам ви, вие и Доналд Тръмп проведохте добра среща в Аляска, ние ви аплодирахме. Не е нужно да се казва: някой е спечелил, някой е загубил. Браво, вие двамата се справихте много добре. (...) Само на запад от нас викат: лошо, лошо. На тях им е лошо през цялото време. Мисля, че и те ще се присъединят към инициативите, които сте набелязали с президента на САЩ", каза Лукашенко.

Видео от срещата беше публикувано във вторник от телеграм канала "Пул Первого", близък до пресслужбата на беларуския президент.

"Работим заедно на всички фронтове и ще продължаваме да работим. Когато президентът на САЩ се обади, обсъдихме този проблем. Казах: ние сме една страна по принцип. Русия воюва сама, ние я подкрепяме, както можем, и ще продължаваме да я подкрепяме, говоря за това публично.

(...) Мнозина ще ни благодарят, особено в Европа, за това, че отново в този труден момент трябва да спрем нацизма, който можеше да прерасне във фашизъм. Ще изпълняваме заедно своята роля до края", заяви Лукашенко.

Той също така отбеляза, че за Беларус е много важно да бъде сред членовете на Шанхайската организация за сътрудничество, но никой не може да замести Русия.

"Радвам се да се срещна с вас, да обсъдим някои въпроси и в рамките на ШОС. Винаги подчертавам, че благодарение на вас и на Китайската народна република ние, единствената европейска страна, сме част от това семейство. Това е много важно за нас.

За Доналд Тръмп и Лукашенко бил велик лидер

За Доналд Тръмп и Лукашенко бил велик лидер

Готви се визита на президента на САЩ в Беларус

Имахме възможност да разговаряме с всички президенти, с министър-председателя на Индия Нарендра Моди, с когото не бяхме се срещали отдавна, обменяхме някои неща, което също е много важно", каза Лукашенко.

"Но никой не може да замести Русия за нас. Затова е много важно, че се срещаме с вас", подчерта беларуският лидер.

Лукашенко увери, че е в добро здраве след първия си пълен медицински преглед

Лукашенко увери, че е в добро здраве след първия си пълен медицински преглед

Той бил преглеждан в продължение на два дни

Лукашенко отбеляза, че в двустранните отношения с Русия Беларус има по-малко въпроси, отколкото с приятелски настроения Китай.