Разполагащата с ядрени оръжия Индия тества първата си хиперзвукова ракета, съобщава "Франс прес".
Страната представи супербързото високотехнологично оръжие дни, след като съперникът ѝ Китай демонстрира най-новите си сили във военната авиация.
Хиперзвуковите ракети са новата граница в ракетната технология, защото летят по-ниско и са по-трудни за откриване от балистичните ракети, могат да достигнат целите си по-бързо, както и да получат нареждане да сменят мишената по време на полет.
Съединените щати, Русия, Китай и Северна Корея са тествали хиперзвукови ракети, а няколко други страни разработват технологията.
"Индия достигна важен крайъгълен камък чрез успешно провеждане на летателни изпитания на хиперзвукова ракета с голям обсег", заяви министърът на отбраната Раджнат Сингх.
Тестовият полет е извършен дни, след като нейният съперник и съсед Китай демонстрира своите разширяващи се авиационни способности на авиошоу, като показа стелт изтребителя J-35A и бойни дронове.
За първи път беше представена ракетната система земя-въздух HQ-19, предназначена за прехващане на балистични ракети и хиперзвукови плъзгащи се превозни средства.
Индийската ракета бешеизстреляна от остров Абдул Калам край източното крайбрежие вчера.
"Това е исторически момент и това значително постижение постави страната ни в групата на отбраните страни, притежаващи способности за такива критични и напреднали военни технологии", изтъкна Сингх.
Не бяха дадени повече подробности за ракетата.
Ню Делхи задълбочи сътрудничеството в областта на отбраната със западните страни през последните години, включително в алианса Quad със Съединените щати, Япония и Австралия.
Освен това Индия е основен купувач на руска военна техника, включително системата за противоракетна отбрана С-400 на Москва - независимо от заплахата от санкции на САЩ заради многомилиардната сделка.